RUSKO OSTRO ODSÚDILO ÚTOKY NA CIVILISTOV V IZRAELSKO-PALESTÍNSKOM KONFLIKTE

Izraelské letectvo podniklo v noci a ráno 11. mája niekoľko sérií útokov na rôzne ciele v enkláve, v dôsledku ktorých zahynulo najmenej 28 Palestínčanov a viac ako 100 ich bolo zranených.

Foto archív ep
Dátum 13.05.2021

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová sa vyjadrila k vývoju situácie v palestínsko-izraelskom konflikte.

„Podľa prichádzajúcich informácií sa okrem zrážok moslimov prichádzajúcich na modlitby do komplexu mešity Al-Aksá s izraelskými bezpečnostnými zložkami konali aj masívne protesty Palestíncov v mestách Hebron, Ramala, Betlehem a inde na Západnom brehu rieky Jordán. V dôsledku zrážok bolo niekoľko desiatok ľudí zranených. Za týchto okolností sa situácia okolo pásma Gazy prudko zhoršila. V reakcii na dramatické udalosti vo východnom Jeruzaleme podnikli palestínske milície početné raketové útoky na izraelské územie. Údajne v dôsledku toho viac ako 30 obyvateľov miest Ašdod a Aškelon boli zranení, dvaja boli zabití. Izraelské letectvo podniklo v noci a ráno 11. mája niekoľko sérií útokov na rôzne ciele v enkláve, v dôsledku ktorých zahynulo najmenej 28 Palestínčanov a viac ako 100 ich bolo zranených.

Moskva je hlboko znepokojená takýmto nebezpečným vývojom udalostí. Dôrazne odsudzujeme útoky na civilistov bez ohľadu na ich národnosť alebo náboženstvo. Vyzývame strany, aby prejavovali zdržanlivosť a aby nepodnikali kroky spojené s ďalším stupňovaním napätia. Veríme, že je dôležité dodržiavať status quo Svätých miest v Jeruzaleme zakotvený v jordánsko-izraelskej mierovej zmluve, ako aj známe rezolúcie OSN týkajúce sa tohto mesta.

Rusko ako stály člen Bezpečnostnej rady, člen Blízkovýchodného Kvarteta, v spolupráci s regionálnymi a medzinárodnými stranami, sa bude dôsledne usilovať o komplexné a udržateľné urovnanie v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN stanovujúcimi vytvorenie dvoch štátov - Palestíny a Izraela, ktoré koexistujú v miere a bezpečnosti,“ uviedla Zacharovová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.