RUSKO PREDSTAVILO NAJMODERNEJŠIU JADROVÚ PONORKU KNIEŽA VLADIMIR

Knieža Vladimir predstavuje štvrtú generáciu ponoriek na jadrový pohon, ktoré postavili pre ruské námorníctvo.

Foto YOUTUBE
Dátum 12.06.2020

MOSKVA 12. júna (TASR/extraplus.sk) - Rusko v piatok oficiálne uviedlo do služby svoju najmodernejšiu jadrovú ponorku. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.  Strategická raketonosná ponorka na jadrový pohon triedy Borej-A s názvom Knieža Vladimir bola slávnostne prijatá do námorných síl v rámci osláv štátneho sviatku Deň Ruska. Stalo sa tak v areáli lodiarskeho podniku Sevmaš v Severodvinsku, ktorý sa nachádza na severe európskej časti Ruska. 

Na palube plavidla vztýčili vlajku s krížom svätého Ondreja, ktorý je symbolom ruského vojenského námorníctva. Ponorka má byť súčasťou jeho Severnej Flotily. Plavidlo ukončilo skúšky už koncom roka 2019, ale v dôsledku odhalených chýb jeho odovzdanie námorníctvu odložili. 

Knieža Vladimir predstavuje štvrtú generáciu ponoriek na jadrový pohon, ktoré postavili pre ruské námorníctvo. Podľa ruského ministerstva obrany je táto ponorka menej hlučná a má vylepšené manévrovacie systémy a systémy kontroly hĺbky a výzbroje. Všetky ponorky triedy Borej sú vybavené torpédometmi s kalibrom 533 milimetrov a môžu niesť 16 balistických rakiet typu Bulava.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.