RUSKO SA BRÁNI PROTI TVRDENIAM O VYŠŠOM POČTE OBETÍ EPIDÉMIE

Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa mieni oficiálnym listom ohradiť proti tvrdeniam západných médií o vyššom počte obetí koronavírusu.

Foto Archív
Dátum 14.05.2020

MOSKVA 14. mája (TASR/extraplus.sk) - Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa mieni oficiálnym listom ohradiť proti tvrdeniam denníkov Financial Times a New York Times a žiadať od nich dementovanie článkov o štatistikách smrtnosti na infekčnú chorobu COVID-19 v Rusku. Podľa agentúry Interfax to v stredu uviedla hovorkyňa ruského rezortu Marija Zacharovová.

Výzvu na popretie týchto správ Rusko zašle aj predstaviteľovi Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE) pre slobodu médií Harlemovi Désirovi, generálnej riaditeľke Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru a (UNESCO) Audrey Azoulaovej, ako aj sekretariátu OSN, "pretože ide o príklad tej istej infodémie, na ktorej riziká upozornil aj generálny tajomník OSN António Guterres".

Správy západných médií o vyššom počte obetí epidémie COVID-19, ako ho uvádzajú oficiálne štatistiky, v stredu rozhodne odmietla aj podpredsedníčka ruskej vlády Tatiana Golikovová. Počet obetí epidémie v Rusku je podľa nej "7,6-krát nižší ako vo svete". Zdôraznila, že v Rusku sa nikdy nemanipulovali oficiálne štatistiky.

Britský denník Financial Times predtým napísal, že úmrtnosť na koronavírus môže byť v Rusku o 70 percent vyššia, ako uvádzajú oficiálne údaje.

Americký denník The New York Times, ktorý prišiel s podobnými informáciami, sa už medzičasom vyjadril, že nevidí dôvod spochybňovať obsah svojho článku. Agentúru TASS o tom v stredu e-mailom informovala viceprezidentka spoločnosti New York Times pre komunikáciu Danielle Rhoadesová-Haová.
      
Agentúra TASS pripomenula, že osobitná predstaviteľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ruskej federácii Melita Vujnovičová uviedla, že neexistujú žiadne fakty o zámernom znižovaní údajov o smrtnosti na koronavírus v Rusku.

V Rusku bolo na koronavírus SARS-CoV-2 pozitívne testovaných 242.271 ľudí. Doteraz sa vyliečilo 48.003 osôb a ďalších 2212 zomrelo.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.