RUSKO TVRDÍ, ŽE NA BELGORODSKÚ OBLASŤ ZAÚTOČILI UKRAJINCI

Ruskí predstavitelia tvrdia, že ukrajinskí vojenskí sabotéri zaútočili v pohraničí Belgorodskej oblasti. Predstavitelia v Kyjive akékoľvek spojenie so skupinou popreli a uviedli, že sú to nespokojní Rusi búriaci sa proti Kremľu. Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov vyhlásil, že osem ľudí utrpelo zranenia.

Foto SITA/AP
Dátum 23.05.2023

Ruskí predstavitelia tvrdia, že ukrajinskí vojenskí sabotéri zaútočili v pohraničí Belgorodskej oblasti. Predstavitelia v Kyjive akékoľvek spojenie so skupinou popreli a uviedli, že sú to nespokojní Rusi búriaci sa proti Kremľu. Informuje o tom agentúra AP, ktorá pripomína, že tvrdenia ani jednej strany sa nedali nezávisle overiť.Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov vyhlásil, že sabotážna skupina ukrajinských ozbrojených síl vošla do mesta Grajvoron, zhruba päť kilometrov od hranice. Mesto sa podľa jeho slov ocitlo aj pod ukrajinskou delostreleckou paľbou.

Osem ľudí utrpelo zranenia a väčšina ľudí z oblasti odišla, ale situácia je stále napätá, povedal gubernátor. V neďalekej obci Zamosťe zasiahol projektil škôlku a spôsobil požiar, uviedol tiež gubernátor. Jedna žena utrpela zranenie ruky. Ruské systémy protivzdušnej obrany podľa Gladkova tiež zostrelili nad Belgorodskou oblasťou bezpilotné lietadlo.Gladkov sa vyjadril, že sa v oblasti koná protiteroristická operácia.

Úrady podľa neho zavádzajú špeciálne kontroly, vrátane kontroly osobných dokladov, a zastavujú prácu spoločností, ktoré používajú „výbušniny, rádioaktívne, chemicky a biologicky nebezpečné látky“. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že o údajnom vtrhnutí sabotérov informovali ruského vodcu Vladimira Putina a usilujú sa „vytlačiť ich z ruského územia a zlikvidovať ich“. Peskov opísal akciu ako pokus Ukrajiny odvrátiť pozornosť od východoukrajinského mesta Bachmut, o ktorom Moskva tvrdí, že ho po mesiacoch bojov dobyla, ale kde sa podľa Kyjiva stále bojuje.

Predstavitelia ukrajinskej vojenskej rozviedky vyhlásili, že za udalosťami v Belgorodskej oblasti sú Rusi snažiaci sa o zmenu režimu v Moskve. Predstaviteľ spravodajskej služby Andrij Černiak povedal, že za útokom sú ruskí občania patriaci k skupinám Légia sloboda Ruska a Ruský dobrovoľnícky zbor.Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twittter napísal, že Ukrajina so situáciou „nemá nemá nič spoločné“ a naznačil, že za útokom je „ozbrojené partizánske hnutie“.

Ruský dobrovoľnícky zbor na komunikačnej platforme vyhlásil, že znova prekročili hranicu do Ruska po ton, čo tak spravili v marci. Skupina, o ktorej nie je veľa známe, sa opisuje ako „dobrovoľnícka formácia bojujúca na ukrajinskej strane“. Vznikla vlani v auguste a údajne pozostáva z prevažne krajne pravicových ruských extrémistov proti Putinovi, ktorí majú väzby na ukrajinské krajne pravicové skupiny. Nie je jasné, či táto skupina a rovnako druhá zmienená, majú nejaké väzby na ukrajinskú armádu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.