RUSKO VYVÍJA VAKCÍNU PRE ZVIERATÁ

V uplynulých týždňoch sa prípady infikovaných noriek objavili v mnohých európskych štátoch vrátane Švédska, Francúzska či Holandska.

Foto ARCHÍV
Dátum 13.12.2020

MOSKVA 13. decembra (TASR/extraplus.sk) - Rusko po tom, čo na mnohých norkových farmách v Európe došlo k vypuknutiu epidémie koronavírusu, vyvíja očkovaciu látku, ktorá bude určená pre zvieratá. Vakcína by mala byť k dispozícii koncom januára, povedal v rozhovore pre odborný magazín "Veterinár a život" šéf Federálneho úradu pre veterinárny a fytosanitárny dozor (Rosseľchoznadzor) Sergej Dankvert. Informovala o tom v nedeľu stanica ORF.

Záujem o Ruskom vyvíjanú vakcínu, ktorá sa podľa slov Dankverta aktuálne nachádza v rozhodujúcej tretej fáze testovania, prejavili už Európska únia, Spojené štáty a Singapur. "Nová očkovacia látka sa teraz testuje na norkách, mačkách a hlodavcoch," priblížil Dankvert. Spomínaný úrad podľa jeho slov pravidelne dostáva žiadosti od ruských zvieracích fariem týkajúce sa vakcíny, keďže norky a fretky sú mimoriadne náchylné na koronavírus SARS-CoV-2 a môžu sa navzájom nakaziť.

V uplynulých týždňoch sa prípady infikovaných noriek objavili v mnohých európskych štátoch vrátane Švédska, Francúzska či Holandska. V Dánsku museli pre zmutovaný koronavírus usmrtiť milióny noriek. V Rusku chovajú podľa oficiálnych údajov na kožušinových farmách viac ako 97-tisíc noriek a 6900 fretiek. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.