RUSKO VYZÝVA USA – PRESTAŇTE VEDOME PREPISOVAŤ HISTÓRIU

Počas 75. výročia veľkého víťazstva realizuje americké ministerstvo zahraničních vecí ďalší pokus o revíziu dejín

Foto AP
Dátum 02.05.2020

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v USA vyzvalo Washington, aby sa vzdal realizácie vedome lživých a nečestných pseudohistorických programov zameraných na prepisovanie dejín víťazstva v druhej svetovej vojne. Ruská výzva prišla po tom, čo boli podmienky jedného podobného programu zverejnené na webe amerického zastupiteľstva v Maďarsku. V popise súťaže o granty amerického ministerstva zahraničia venovanej 75. výročiu víťazstva v druhej svetovej vojne sa potenciálnym uchádzačom navrhuje, aby sa sústredili na príbehy konkrétnych ľudí a na ústne svedectvá "vrátane prejavov humanizmu a odporu a tiež krutosti a spolupráce v priebehu holokaustu, a to ako za druhej svetovej vojny, ako aj pod tyraniou Sovietskeho zväzu".


"Počas 75. výročia veľkého víťazstva realizuje americké ministerstvo zahraničních vecí ďalší pokus o revíziu dejín. Pokúša sa zabudnúť na rozhodujúci prínos národov Sovietskeho zväzu k víťazstvu nad nacizmom a zastavenie holokaustu. Vyzývame americkú stranu, aby sa vzdala vedome lživých, nečestných a pseudohistorických programov“ uvádza sa v príspevku na Facebooku ruského veľvyslanectva.

Námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Rjabkov vyslovil už skôr názor, že sa USA pokúšajú využiť prepisovanie dejín vo vlastný prospech. "Máme veľké množstvo príkladov vedomého podceňovania úlohy Červenej armády vo víťazstve nad spoločným nepriateľom v období druhej svetovej vojny," povedal Rjabkov v interview pre časopis Meždunarodnaja žizň. „Vidíme nahrávanie tým, ktorí sú v rozpore s rozhodnutiami Norimberského tribunálu „dodal námestník ministra zahraničia RF.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.