RUSKU NARÁSTLO SEBAVEDOMIE

Robert Fico: Pellegrini sa úplne vykašľal na referendum, doniesli podstatne menej podpisov ako Republika

Foto sita/martin medňanský
Dátum 19.09.2022

Tri razy stál na čele Slovenskej republiky. Mnohí ho považujú za štátnika, pretože sa dokázal popasovať s dobrými i horšími časmi. Dnes je silným lídrom opozície, aj keď liberálne médiá do tejto pozície neoprávnene stavajú Petra Pellegriniho, ale ten na to nedorástol. Hlasno poukazuje na neschopnosť tejto vlády, na zneužívanie moci, justície i polície. Pred polrokom sa ho snažili umlčať, keď NR SR hlasovala o jeho vydaní na väzobné stíhanie. Keďže sa to poslancom koalície nepodarilo, pripravujú ďalšie jeho obvinenie vrátane návrhu na väzbu, ktorý príde na rokovanie parlamentu. Hovorí, že toľko špinavosti a hanebností, ktoré napáchali vyšetrovatelia a prokurátori, ešte vojde do dejín justície ako príklad zneužívania moci. Je presvedčený, že špeciálna prokuratúra a NAKA vedú osobnú politickú vojnu proti Smeru, lebo sa boja, že za to, čo už doteraz napáchali, ponesú zodpovednosť a budú pykať. Tvrdí, že toto je hra Lipšica a Matoviča na prekrytie ich neschopnosti vládnuť. Robert Fico.

Spoločnosť nikdy nebola taká rozdelená ako dnes. Spustila to pandémia a prehĺbila to situácia na Ukrajine. Veríte, že existuje nádej na návrat k zdravému rozumu a ľudskosti?

Máme vládu, ktorej niekto poradil, že pokiaľ bude orientovaná na Ukrajinu a bude podporovať USA, tak sa jej odpustí všetko. Môžu páchať akékoľvek zločiny a podvody. Môžu zomierať ľudia vo väzbe ako advokát Krivočenko a nikto ich nebude v žiadnom prípade napádať alebo nebodaj kritizovať. Dobre vedia, že pri takejto atmosfére, ktorá je, majú plnú podporu Západu, ale aj veľkej časti slovenských médií a môžu špekulovať, ako si udržať moc. Hoci je Heger insitný politik, táto vláda aj napriek tomu, že bude mať podporu len 70-73 poslancov, bude vládnuť až do jari 2024. Nechcem to, pretože vidím, čo sa deje. Ľudia sa ma pýtajú, či si majú brať úvery, aby si platili účty za elektrinu a plyn. Pripravujú sa, že budú v zime kúriť drevom, pred ich domami vidím kopy dreva. Západ a liberálne médiá tejto vláde pomôžu, aby ďalej trápila slovenský národ až do marca 2024. Bohužiaľ, nerád to hovorím, ale vidím to veľmi realisticky. Napriek tomu, že ideme do referenda. Prezidentka však opäť jasne ukáže, kam patrí – smerom na Západ, k podpore liberalizmu a podpore Matoviča, to je holý fakt. Neviem, či je Heger taký hlúpy, naivný alebo to robí profesionálne, že nechce vidieť, ako sa krajina rúti do záhuby. Heger rieši hlúposti a nie potreby občanov. Vývoj je naozaj katastrofálny.

Dnes čelíme niečomu, čo za 30 rokov v novodobej histórii Slovenska nebolo. Dokážu Slováci ustáť tento šialený ekonomický tlak, ktorý spôsobili súčasní vládni predstavitelia, bojujúci proti vlastnému národu?

Ak by som bol dnes premiérom, tak by som s vysokou pravdepodobnosťou vetoval sankcie proti Rusku, pretože sú nezmyselné a neefektívne. Každý musí priznať, že sankcie neškodia Rusku, ale krajinám, ktoré ich vymysleli. Ak by som bol dnes predsedom vlády, tak by som zakázal akýkoľvek vývoz zbraní na Ukrajinu. Rovnako by som zintenzívnil pomoc pre Ukrajincov, ktorí reálne utekajú pred konfliktom. Nepomáhal by som tým, ktorí utekajú z Kyjeva, kde sú otvorené obchody, kiná, bary či divadlá a funguje normálny život, jediný, kto je schovaný, je Zelenskyj a nechápem prečo, keď celý Kyjev je v uliciach. Na úrovni Európskej rady by som vyzýval na diskusiu o reálnej analýze, ako sankcie fungujú alebo nefungujú. Nemôžeme trpieť za to, že Amerika vedie s Ruskom vojnu na Ukrajine. Európa by si však mala zaviesť heslo ako Trump v USA a hlásať: Europe the first! Pýtal by som sa, čo môžeme urobiť pre to, aby naši ľudia neplatili vysoké ceny za plyn či elektrinu. Na toto dnes nenájdete v EÚ odpoveď. Európa sa stala obeťou americkej politiky, je akoby 51. štátom USA.

EÚ doslova pácha ekonomickú, ale aj politickú samovraždu novými a novými sankciami proti Rusku. Kam až chce zájsť? Nebude to začiatok konca EÚ?

Nepoznám odpoveď, čo sa bude diať, ale ak bude EÚ takto konať niekoľko mesiacov, bude sa stupňovať odpor niektorých štátov proti jej politike, bude sa stupňovať odpor k niektorým rozhodnutiam a na konci dňa, ak príde k tomu, že sa bude v EÚ hlasovať nie jednomyseľne, ale väčšinovo, môže začať celý rad európskych štátov vystupovať z tohto zoskupenia cez referendum. EÚ dnes nemá na stole otázku Ukrajiny, únia dnes nemá na stole, aký bude náš vzťah k USA, únia má na stole otázku vlastného prežitia a ja sa bojím, že táto generácia, ktorá riadi súčasnú EÚ, ju zlikviduje. Budúcnosť EÚ je v jej vlastných rukách, závisí len od toho, ako sa jej predstavitelia budú správať.

Predpokladáte, že naozaj budeme mať energie na prídel?

Predstavte si, že Rusko pre vojnu na Ukrajine a preto, ako Európa robí zle Rusku, zastaví toky plynu a ropy do Európy. Tak budeme do Európy vtláčať energie z iných zdrojov zo severu, zo západu a juhu, ale už to bude nedostatočné, také veľké objemy z Ruska sa nedajú nahradiť niečím iným. A zrazu krajiny severu, západu a juhu zistia, že energií je nedostatok  a majú málo aj pre seba, tak len ťažko ich budú posúvať ďalej. Preto sa pýtam, kto bude garantovať Slovensku dostatok energií. My nestojíme len pred rizikom vysokých cien, ale aj pred rizikom, či nejaký plyn a ropa budú. Sme krajina, ktorá je dostatočne plynofikovaná, aby ľudia mali jednoduchší a pohodlnejší život a zrazu vidím, že ľudia majú pri domoch kopy dreva, len preto, že sa boja, že nebude plyn a elektrina. V EÚ sa musí začať diskusia o zrušení nezmyselných búrz na ceny plynu, elektriny a ropy. V septembri 2021 som upozorňoval, že sa rútime do ekonomickej a energetickej neistoty, že prídu vysoké ceny energií, inflácia a vláda nebude schopná prijať žiadne opatrenia. A je to tu a Sulík má úplne v paži, či tu budú alebo nebudú energie, on svoj život plánuje v Austrálii.

Slovenská politická koaličná scéna je v rozvrate a čoraz častejšie sa skloňuje slovné spojenie predčasné voľby. Predpokladáte, že sa vláda rozpadne a dostane sa na rad aj referendum, alebo bude opätovne zmarené?

Vyzbierali sme vyše 400-tisíc podpisov a odovzdali sme ich prezidentke SR. Referendum je pre nás dôležité, nielen ako nástroj na získanie politického vplyvu, ale súčasne je to možnosť, ako verejnosti ponúknuť riešenia na plynovú, energetickú i vládnu krízu. Toto dobre vedia a urobia všetko pre to, aby referendum nebolo. V roku 2011, keď Sulík povalil Radičovej vládu, bolo rokovanie u prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Prezidentskom paláci, kde za jedným stolom sedeli predsedovia všetkých parlamentných strán vrátane Mikuláša Dzurindu. Prišli sme rokovať a do minúty bolo každému jasné, že predčasné voľby sú jediné možné riešenie situácie. Jediná moja otázka bola – kedy to chcete? Nato odpovedal Dzurinda, čo najrýchlejšie, nech sa táto trauma skončí, hoci táto situácia môže najviac poškodiť SDKÚ. Padlo rozhodnutie, že voľby budú na jar 2012. Ja som sa o pol hodiny vrátil naspäť na centrálu strany a neverili vlastným ušiam, že sme sa dohodli na termíne predčasných volieb. Dnes však bojujeme s ľuďmi, ktorí sú mimo akejkoľvek reality. Heger je malý chlapec, ktorý ničomu nerozumie, Matovič je blázon, pre mňa je to psychiatrický pacient, ktorý pravidelne navštevuje kliniku, a to teraz nepreháňam, veď to všetci vedia, Sulík si rieši svoj ďalší život v Austrálii, konanie Remišovej by bola škoda vôbec komentovať. Napriek všetkému som skeptický a predpokladám, že tento národ budú ďalej ničiť až do jari 2024. SaS nikdy nezahlasuje za predčasné parlamentné voľby a bez SaS ich nie sme schopní dosiahnuť.

Tieto slová určite nepotešia viac ako 80 percent národa...

Chybu nerobíme my, ale oni. Každý deň, ktorý bude táto krajina pod touto vládou, bude Slovensko trpieť, ale ja na to nemám vplyv. Opätovne sme išli zbierať podpisy za referendum, robím len to, na čo máme mandát. Pellegrini sa na referendum úplne vykašľal, tvária sa ako veľká strana, ktorá má dvadsať percent, ale fakt je, že doniesli podstatne menej podpisov ako hnutie Republika, ktorá priniesla 50-tisíc podpisov, a strana Pavla Slotu Domov – národná strana ich doniesla 12-tisíc. Všetky ostatné podpisy vyzbierala strana Smer-SD. Ak by zabral Hlas-SD, tak referendum by mohlo byť úspešné, ale skôr som skeptický, lebo Pellegrini nemá záujem, aby bolo referendum úspešné. Ak sa nestretnú politickí lídri parlamentných strán a nedohodnú sa na predčasných parlamentných voľbách, tak ako sme sa dohodli v roku 2011, vláda zotrvá do jari 2024.

Znamená to, že Hlas-SD nemá záujem o spoluprácu so Smerom-SD?

Pellegrini to jednoznačne ťahá na spoluprácu s Progresívnym Slovenskom a SaS. Je to jeho rozhodnutie, ale aj cez vás mu odkazujem, že robí obrovskú chybu. Pre Slovensko by bolo najlepšie, keby sa Hlas-SD spojil so Smerom-SD a dokázali by spolu získať 37-40 percent hlasov. Zrejme by sme za určitých podmienok nepotrebovali ani tretieho koaličného partnera, ale Pellegriniho to ťahá k liberalizmu. Ako predseda racionálnej strany musím rátať aj s tým, že hoci vyhráme voľby, nemusíme zostaviť vládu. Verejnosť musí vedieť, že Pelleho srdiečko tlačí niekam inam ako k našej strane.

Premiér Eduard Heger a prezidentka Zuzana Čaputová spolu s ministrami Jaroslavom Naďom a Ivanom Korčokom doslova vedú mediálnu vojnu proti Ruskej federácii. A ich vinou Rusko zaradilo Slovensko medzi nepriateľské krajiny. Čo bude nasledovať zo strany Ruska?

Trčať z amerického zadku je pre nich veľmi výhodné, sú v tom dostatočne zdatní. USA a EÚ majú evidentný záujem na dlhotrvajúcej vojne Ukrajiny s Ruskom. Majú však mylné predstavy o tom, že vyčerpajú Rusko a to nebude schopné reagovať na svetové pohyby. Európa sa zamilovala sama do seba, bez Veľkej Británie máme 500 miliónov obyvateľov. A to nevidia, že Rusko je v spojenectve s Čínou a Indiou? Kto im radí? To fakt nepoznajú históriu? Veď EÚ ide do obrovskej katastrofy. Riešenia sa ťažko hľadajú, pretože EÚ nemá vlastnú zahraničnú politiku a je v totálnom područí USA, preto bude podporovať zamrznutú vojnu na Ukrajine. Deväťdesiat percent politikov, ktorí v EÚ rozhodujú o Rusku, v živote v Rusku nebolo, pretože keby boli, tak by museli poznať ruskú dušu, ich nacionalizmus, hrdosť a pochopili by, že útok proti Ruskej federácii občanov stmelí ešte viac.

Máte informácie, aká je situácia v Rusku, ekonomická, politická, aké sú nálady medzi obyvateľmi?

Rusku narástlo obrovské sebavedomie. Rusi túto vojnu vnímajú úplne inak. Oni veľmi jasne hovoria o fašizme na Ukrajine. Hovoria o tom, že sa celý Západ otočil proti nim a majú pocit, že im celý Západ chce ublížiť a toto ich zomklo. A Rusko je silnejšie, silnejšie a silnejšie. Sankcie do určitej miery škodia Rusku, ale na druhej strane sa stáva sebestačnejšie. Ak si nemôžu kúpiť americký mobil, tak si kúpia čínsky, ak si nekúpia nemecké auto, tak si kúpia ruské auto, ktoré vyrobia v spolupráci s inými krajinami. Západ veľmi podceňuje Rusov a to je veľká chyba. A nakoniec, podpora Putina je dnes obrovská. To, čo robí EÚ, je absolútne nepochopenie ruskej duše, národa a ich hrdosti. My sa dnes čudujeme, že nebudeme mať ropu či plyn? Veď Rusov nútime k tomu, aby nám tie kohútiky zatvorili.

Akú úlohu v budúcnosti zohrá BRICS, ktorý zastupuje Rusko, Čínu, Indiu, Brazíliu a Južnú Afriku s 3,21 miliardami obyvateľov planéty, a navyše do zoskupenia plánujú vstúpiť Argentína, Irán, Saudská Arábia, Egypt a Turecko?

My tu počúvame, že všetci sú proti Rusku, ale zabúdame, že toto hovorí len Európa, ktorá má vrátane Veľkej Británie nejakých 550 miliónov obyvateľov, pridajme k tomu USA a pár štátov, no to je veľmi slabá miliarda. A to je celý svet? Stačí sa pozrieť na skupinu BRICS a máte odpoveď, aké má postavenie Rusko. Choďte sa pozrieť do Číny a zistíte, že už ich nikdy nedobehneme, tak sú v popredí, dávam klobúk dole pred Čínou a Vietnamom. Kto chce podceňovať spojenectvo Ruska, Číny, Indie, Brazílie a Južnej Afriky, žije v ťažkom omyle. Ak chce EÚ prežiť, mala by sa veľmi rýchlo spamätať a konečne pochopiť, kto je Volodymyr Zelenskyj a partia, ktorá ovláda Ukrajinu. Mali by si najprv vyriešiť problémy EÚ a potom môžu riešiť niečo iné. Toto je vojna USA a Ruska, čo my s tým máme? A treba sa zamyslieť aj nad tým, prečo tá vojna vznikla. Rusko reagovalo na mnohé obrovské nespravodlivosti, ktoré boli páchané na ruských občanoch na Donbase, ale aj na ďalších územiach, ale toto je ako hrach na stenu hádzať. Ak chcete pochopiť, čo sa deje, choďte do Ruska, do Číny alebo Indie a pochopíte, kde sa svet nachádza. Je načase, aby sme sa vrátili k zdravému rozumu a prestali páchať ekonomickú a politickú samovraždu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.