RUSKÝ MINISTER OBRANY SERGEJ ŠOJGU PRICESTOVAL DO ARMÉNSKA

Premiér Pašinjan 9. novembra oznámil podpísanie Ruskom sprostredkovanej dohody o okamžitom zastavení bojov v Náhornom Karabachu, ktoré si od vypuknutia vojny koncom septembra vyžiadali tisíce mŕtvych a desaťtisíce vysídlených.

Foto AP
Dátum 21.11.2020

JEREVAN 21. novembra (TASR/extraplus.sk) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu pricestoval do Arménska ako súčasť medzirezortnej delegácie Ruskej federácie, uviedla v sobotu pre agentúru TASS arménska vláda. "Sergej Šojgu pricestoval do Jerevanu. Očakáva sa príchod ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ako aj ruských vicepremiérov Alexandra Novaka, Alexeja Overčuka a ďalších," informovala arménska vláda. Podľa nej sa členovia medzirezortnej delegácie v sobotu stretnú s arménskym predsedom vlády Nikolom Pašinjanom. Premiér Pašinjan 9. novembra oznámil podpísanie Ruskom sprostredkovanej dohody o okamžitom zastavení bojov v Náhornom Karabachu, ktoré si od vypuknutia vojny koncom septembra vyžiadali tisíce mŕtvych a desaťtisíce vysídlených.

Arménsko súhlasilo s odstúpením časti tohto regiónu ovládaného arménskymi separatistami Azerbajdžanu. Dohoda však v Arménsku vyvolala pobúrenie; v hlavnom meste Jerevan vyšli do ulíc tisícky demonštrantov požadujúcich Pašinjanovu rezignáciu. Medzinárodné spoločenstvo považuje Náhorný Karabach za súčasť územia Azerbajdžanu. Počas nedávneho konfliktu azerbajdžanské sily dobyli späť značné územia, o ktoré prišli v predošlej vojne v prvej polovici 90. rokov. Premiér Pašinjan v pondelok odvolal ministra zahraničných vecí Zohraba Mnacakanjana, ale vlastné odstúpenie z funkcie vylúčil.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.