RUSOM BUDÚ ZA VLASTIZRADU ZREJME ODOBERAŤ OBČIANSTVO

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy o odobratí nadobudnutého ruského občianstva sa týkajú zrady, diskreditácie špeciálnej vojenskej operácie.

Foto TASR/AP
Dátum 15.03.2023

Navrhované zmeny ruského zákona by umožnili odobrať štátne občianstvo za vlastizradu alebo diskreditáciu vojenskej operácie na Ukrajine, informovali v stredu ruské médiá. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy o odobratí nadobudnutého ruského občianstva sa týkajú "zrady, diskreditácie špeciálnej vojenskej operácie", citovala agentúra RIA Konstantina Zatulina, prvého podpredsedu parlamentného výboru pre záležitosti Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ).

Navrhované pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zákona o občianstve boli predložené na prerokovanie tomuto výboru. Reuters pripomína, že Rusko nazýva svoju inváziu na Ukrajine "špeciálnou vojenskou operáciou", kým Ukrajina a jej spojenci tvrdia, že je to eufemizmus pre plnohodnotnú agresiu, ktorej cieľom je obsadiť ukrajinské územia.

SNŠ vzniklo v roku 1991 a sformované bolo Ruskom i skupinou bývalých sovietskych republík. V roku 2022 získalo podľa údajov ruského ministerstva vnútra ruské občianstvo viac než 691.000 ľudí, pričom takmer polovica z nich pochádzala z krajín SNŠ. Dolná komora ruského parlamentu - Štátna duma - v utorok odhlasovala schválenie novely zákona trestajúceho tých, ktorí boli uznaní vinnými z diskreditácie "dobrovoľníckych" skupín bojujúcich na Ukrajine.

Kremeľ tvrdí, že väčšina Rusov podporuje jeho kroky na Ukrajine a prieskumy verejnej mienky toto tvrdenie podporujú. Státisíce ľudí, ktorí s tým nesúhlasia či sa obávajú odvodu na bojisko, však už z krajiny ušli a tí, ktorí zostali, riskujú dlhoročné väzenské tresty v prípade, ak si trúfnu "diskreditovať" armádu. Za takéto "diskreditovanie" armády hrozí až päťročné väzenie. Za úmyselné šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde môže vinník ísť za mreže až na 15 rokov, pripomína Reuters.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.