S TÝMTOM O TOMTOM

Matovičovi stačilo 12-miliónov falošného euro-kešu a Danko bol v amoku

Foto TASR/JAKUB KOTIAN
Dátum 29.08.2016

Po nevydarenom júlovom „prevrate“ v NR SR sa predseda parlamentu odhodlal na radikálny krok a pripravil tresty pre pučistov v podobe zmeny rokovacieho poriadku. Poslanci tak nebudú môcť používať telefón či iné nahrávacie zariadenie, obmedzí sa im rečnenie na 20 minút, do rokovačky nebudú môcť priniesť nijaký plagát, transparent či leták ani jesť a mať oblečené tričko. Pre Miroslava Číža, ktorý je povestný svojím čiernym rolákom pod sakom, nastanú tiež nové časy. Aj v Turecku mali letný puč, ktorý takisto nebol úspešný, a prezident Recep Tayyip Erdogan tiež začal robiť poriadky a trestať nespokojencov. Môžeme len dúfať, že slovenský predseda zákonodarného zboru nenasal inšpiráciu práve v Turecku, ktoré v minulosti vyhľadával ako svoj dovolenkový cieľ.

Tričko verzus oblek

Viem si však predstaviť, že by sa veľmi dobre vedel zhostiť úlohy diktátora. Andreja Danka nie je problém dostať do nervového amoku, takže pouličný a parlamentný divadelník Igor Matovič nemal veľa práce. Stačilo si obliecť tričko, priniesť transparent a vysypať 12-miliónov falošného euro-kešu. Plne súhlasím so šéfom parlamentu, že v rokovacej sále NR SR by mal mať každý poslanec primerané oblečenie hodné jeho postaveniu. Dokonca je to žiaduce. Slušnosť a elegancia funguje aj v iných európskych parlamentoch. Je neprípustné, aby napríklad aj novinári vstupovali do rokovacej sály v nevhodnom odeve, môžem to potvrdiť z vlastných skúseností. Pravda však je aj to, že Igor Matovič nechodí po parlamente v tričku počas všetkých rokovacích dní. Otázka je, či on je ten čistý, aby nad niekým vynášal súdy. Na druhej strane tu ide o úplne inú vec ako o tričká, horalky a transparenty či pokuty za nevhodné správanie. V skutočnosti ide o umlčanie poslancov, ktorí nejdú po ruke vládnej koalícii. Kde inde má poslanec poukazovať na nekalé praktiky, ktoré sa dejú v našom štáte, ak nie v parlamente?

Bez zmien

Akú motiváciu majú mať Slováci ísť voliť? Pred voľbami sme si na bilbordoch mohli prečítať - Zmenili sme SNS, Zmeníme Slovensko, Hrdo, odborne, slušne, Fešák nie som, ale hovorím vám pravdu, Robíme pre ľudí, Chránime Slovensko, Viete si predstaviť vládu bez Smeru? My áno, Rozhoduje charakter, Dobrý štát slúži ľuďom, Spoločne zabráňme politikom rozkrádať Slovensko a aký je výsledok? Príde moderne „nahodený“ predseda parlamentu Andrej Danko, z ktorého máte pocit, že mu naozaj ide o vec a zmení Slovensko. Uveríte tomu, že bude stáť v rade medzi prvými pri odhaľovaní korupcie. No opak je pravda. Andrej Danko nepriniesol zmenu, len sa prizerá na to, ako tečú milióny eur do súkromných vreciek vyvoleným a spriazneným osobám vládnej koalície. Slovensko nezmení tým, že upraví rokovací poriadok NR SR, z toho sa Slováci nenajedia, ani sa im nebude lepšie žiť. Jediné pozitívum v konaní šéfa parlamentu je, že konečne nerozprával do vetra a dodržal letný sľub pre neposlušných poslaneckých kolegov. Čo na tom, že pre svojich voličov za šesť mesiacov nepriniesol nič. Slovenský slovník však obohatil o slovíčka „o tomtom“, „s týmtom“ a „taktom“, ako aj o frázu, ktorú používa dookola - už dosť bolo hašterenia a deštrukcie. Andrejovi Dankovi dozaista patrí slovenské prvenstvo v tom, ako veľmi veľa rozprávať a vlastne nič nepovedať a ešte k tomu nikdy nepoužívať papier, keď číta. Nakoniec, možno by ľuďom neprekážala jeho forma prejavu, ak by bol obsah k veci. Čo však s krásnou misou, ktorá je prázdna?

Dankove výroky:

„… ja v živote nepoužívam papier, keď čítam.“

„Poslanec poslanca uráža spôsobom, akým uráža.“

„Dokedy my budeme sa taktom triešiť.“

„Dáme, ktorá sa vryla do srdciach...“

„Otváram rozpravu o tomtom bode programu.“

„Vláda nestojí a nepadá na žiadnom ministrovi a na žiadnom koncesionárskom poplatkovi...“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.