ŠANCA PRE NOVÉ STRANY

Peter Sokol: SNS sa posunula do mainstreamu a slúži ako obchodná platforma svojho predsedu

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 02.10.2018

Predpokladáte, že je v súčasnosti priestor pre novovzniknuté strany s národným, kresťanským a sociálnym princípom, ktoré dokážu osloviť slovenského voliča?

Strana Národná koalícia nie je novovzniknutá strana. Existuje od roku 2014, ešte ako Strana demokratického Slovenska. Od roku 2016 zmenila názov na Národná koalícia, vtedy ako platforma pre národne a kresťansky orientovaných priaznivcov aj nečlenov strany pod vedením súčasného podpredsedu. Činnosť strany sa výrazne zdynamizovala po zvolení nového vedenia koncom marca 2018. Keď sledujete súčasné politické dianie v EÚ, ktorej členom je i Slovensko, je existencia strán s čitateľnou programovou a hodnotovou orientáciou nesmierne dôležitá. Pokusy európskeho liberálneho mainstreamu neustále spochybňovať význam národných štátov, nastoľovanie okrajových tém (gender, LGBTI), problematika migrácie, globalizácie, kultúrnej a hodnotovej vojny, ktorá prebieha na našom kontinente – to všetko len podčiarkuje význam strán s národno-kresťanským etosom a zameraním na zvyšovanie sociálneho blahobytu a súdržnosti občanov.

V čom sa bude vaša strana odlišovať od súčasných národných strán SNS a ĽSNS?

Predovšetkým podľa môjho videnia sveta SNS a ĽSNS sú národné a kresťanské strany len preto, že sa tak samy označujú. V praktickej rovine sa SNS posunula do mainstreamu, aby sa stala tzv. salonfähig a slúži ako obchodná platforma svojho predsedu, ktorý sa ani netajil tým, že si ju kúpil (podľa jeho vyjadrení uhradil dlhy po predchádzajúcom predsedovi) a že je jej jediným majiteľom. Marian Kotleba zasa dokázal šikovne využiť nespokojnosť časti občanov s ťaživou ekonomickou situáciou tým, že na základe jednoduchých hesiel a osobnej mobilizácie ponúkol jednoduché riešenia, ktoré (ako ukázalo krátke obdobie jeho vládnutia v banskobystrickej župe) sú v praktickej politike viac-menej nerealizovateľné.

Čím chcete osloviť a presvedčiť voliča, aby sa rozhodol práve pre vašu politickú partaj?

Jasnou hodnotovou a programovou orientáciou strany, dôveryhodnosťou jej čelných predstaviteľov a budovaním masovej členskej základne. Už teraz evidujeme viac ako 1 300 členov.

Na politickej scéne je množstvo strán s národným akcentom, no nikdy neprekročili hranicu jedného percenta. Viete si predstaviť, že by vaša strana mohla prijať do svojich radov práve predstaviteľov týchto rozdrobených ministraničiek?

Myslím si, že do budúcnosti majú šancu strany jasne programovo definované, so solídnou členskou základňou, ktorá dokáže generovať dostatok odborného zázemia (za starých čias kádrové rezervy), tak aby strana vedela včas reagovať na dynamicky sa meniace vonkajšie podmienky. Osobne som presvedčený, že éra tzv. marketingových strán s marginálnou členskou základňou nebude mať dlhé trvanie.

Ing. Peter Sokol, 1. podpredseda politickej strany Národná koalícia (NK), www.narodnakoalicia.sk

 

 

 


Národná koalícia sa plánuje angažovať aj pri komunálnych voľbách v tomto novembri. NK hovorí až o stovke kandidátov na starostov a šesťsto kandidátoch na poslancov do mestských zastupiteľstiev. Slavěna Vorobelová zabojuje o post primátorky Humenného, podpredseda strany Marek Para zasa kandiduje za poslanca do staromestského miestneho zastupiteľstva a za poslanca Hlavného mesta SR Bratislava.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.