SÁNCHEZ A VON DER LEYENOVÁ: TREBA VIAC PODPOROVAŤ UKRAJINU

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že únia musí zdvojnásobiť podporu Ukrajine, ktorá podľa nej aj napriek vojne vykazuje neskutočné prorerofermné úsilie. Tomu má poslúžiť aj nový nástroj vo výške 50 miliárd eur, spojený s revíziou viacročného finančného rámca (VFR).

Foto SITA/AP
Dátum 03.07.2023

EÚ musí aj naďalej významne podporovať Ukrajinu a pracovať v záujme zaistenia svojej ekonomickej bezpečnosti. Zhodli sa na tom v pondelok španielsky premiér Pedro Sánchez a šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas spoločnej tlačovej konferencie v Madride. Von der Leyenová s kabinetom eurokomisárov pricestovala do Madridu pri príležitosti oficiálneho začiatku španielskeho predsedníctva v Rade EÚ.

Sánchez sa poďakoval EK za všetky kroky, ktoré pomohli Španielsku v posledných rokoch a v rôznych krízach. Španielska vláda chce podľa jeho slov pracovať pre EÚ v prospech ochrany životného prostredia, podpory priemyslu a zaistenia blahobytu pre občanov EÚ. „Sme pripravení byť konštruktívnym partnerom v diskusiách a dosiahnuť konsenzus v čo najväčšom počte spisov do konca decembra,“ povedal.

Pri zmienke o ruskej invázii na Ukrajinu spresnil, že EÚ necúvne pri poskytovaní pomoci Kyjevu až do „dosiahnutia konečného víťazstva“. „Toto posolstvo som v sobotu osobne odovzdal Ukrajine a prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému v Kyjeve,“ pripomenul Sánchez. V oblasti obchodu chce podľa jeho slov Španielsko využiť nadchádzajúci samit EÚ s krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku v Bruseli na to, aby únia mala v tejto oblasti viac spojencov.

Pri prechode na zelenú ekonomiku je Španielsko v súlade s ambíciami EK. „Najlepším spôsobom boja proti klimatickým zmenám je nepopierať ich, ale vytvárať novú bezpečnú ekonomiku, príležitosti a inovácie, reindustrializovať a pritom zostať solidárni so všetkými členmi spoločnosti a na nikoho nezabudnúť,“ vysvetlil Sánchez. V oblasti migrácie chcú Španieli pokračovať v úspechoch švédskeho predsedníctva.

Von der Leyenová vyhlásila, že únia musí zdvojnásobiť podporu Ukrajine, ktorá podľa nej aj napriek vojne vykazuje neskutočné prorerofermné úsilie. Tomu má poslúžiť aj nový nástroj vo výške 50 miliárd eur, spojený s revíziou viacročného finančného rámca (VFR). Vyjadrila nádej, že Španielsku na čele EÚ sa do konca roka podarí presadiť revíziu VFR.

Vyslovila sa za ďalšie sankcie a tlak na Rusko, vojenskú pomoc Ukrajine, kde je dôležité dosiahnuť konsenzus členských krajín na spoločných nákupoch v oblasti obrany a za medzinárodné stíhanie páchateľov vojnových zločinov na Ukrajine a využitie zmrazených ruských aktív pri obnove Ukrajiny.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.