SAS CHCE PRESADIŤ ZÁKON O NÁRODNOSTNÝCH MENŠINÁCH

Strana Sloboda a Solidarita chce presadiť zákon o národnostných menšinách. Ten by definoval národnostné menšiny ako také, ale aj to, ako vieme priznávať práva týmto menšinám. Podľa SaS taktiež chýba zadefinovanie inštitucionálneho zabezpečenia. Liberáli zároveň plánujú zriadiť úrad pre národnostné menšiny. 

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 21.09.2023

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce presadiť zákon o národnostných menšinách. Ten by definoval národnostné menšiny ako také, ale aj to, ako vieme priznávať práva týmto menšinám. Podľa SaS taktiež chýba zadefinovanie inštitucionálneho zabezpečenia. Liberáli zároveň plánujú zriadiť úrad pre národnostné menšiny.

Ako na dnešnej tlačovej besede informoval predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip, SaS nechce vytvoriť nový úrad, pretože takýto úrad už existuje. Ide o Úrad splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny, ktorý je v štruktúrach Úradu vlády SR. „Chceme ho z týchto štruktúr vyňať a osamostatniť. Len transformujeme to, čo už existuje," uviedol Pilip.

V zákone chcú zadefinovať aj Radu národnostných menšín. „Existuje výbor pre národnostné menšiny a etnické skupiny, ktorý je poradným orgánom rady vlády, a tá je poradným orgánom vlády. Tento výbor chceme pretransformovať na samostatnú radu, ktorá bude priamym poradným orgánom vlády," vysvetlil Pilip.

Pri téme školstva chce SaS vytvoriť paralelný systém obvodov postavený na národnostných menšinách a taktiež presadiť opatrenie, ktoré by zabezpečilo výučbu slovenského jazyka metódou cudzieho jazyka. „Najmä u maďarskej a rómskej komunity máme prípady, keď deti odmala hovoria jazykom svojej komunity. Prístup k vzdelávaniu slovenského jazyka musí byť taký, ako k cudziemu jazyku," dodal Pilip.

Ábel Ravasz, ktorý kandiduje za SaS z miesta č. 31, na tlačovej besede spomenul financovanie menšinových kultúr. Tvrdí, že od roku 2017 funguje fond na podporu menšinových kultúr a umožňuje menšinám samostatne sa rozhodovať o tom, na čo chcú využiť zdroje, ktoré im poskytuje štát na rozvoj kultúry. Kvalita tohto fondu sa však podľa Ravasza za posledné roky zhoršila, procesy sú veľmi pomalé a menšinové organizácie sa sťažujú, že peniaze neprichádzajú na čas alebo dokonca vôbec.

„Mám pripravenú zmenu, ktorá vie odstrániť tieto nedostatky a vrátiť fond ku koreňom a efektívnemu fungovaniu. Pri fonde je potrebné pracovať s agendou dvoch národnostných menšín, ktoré nie sú uznané alebo sú uznané iba sčasti – ide o vietnamskú komunitu a goralskú národnostnú komunitu, ktorá zatiaľ uznaná nie je," povedal Ravasz. V závere dodal, že SaS bude presadzovať zrušenie zákazu dvojakého občianstva.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.