SAS: NESÚHLASÍME S PLOŠNÝM SKRÁTENÍM ORDINAČNÝCH HODÍN AMBULANTNÝCH POHOTOVOSTÍ

Strana SaS odmieta plošné skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí. Tvrdí, že v niektorých lokalitách by zmena mohla zaťažiť nemocnice. Nesúhlasí ani s mimoriadnou schôdzou parlamentu k situácii s pediatrami, podľa nej by mohla priniesť populistické riešenia.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 31.07.2023

Strana SaS odmieta plošné skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí. Tvrdí, že v niektorých lokalitách by zmena mohla zaťažiť nemocnice. Nesúhlasí ani s mimoriadnou schôdzou parlamentu k situácii s pediatrami. Obáva sa populistických riešení, ktoré by mohli viesť aj k nepretržitému fungovaniu pohotovostí.

Strana však volá po rýchlom prijatí krízových opatrení na stabilizáciu situácie aj príprave systémových zmien. Zástupcovia SaS apelujú na riešenia, ktoré sa dajú prijať hneď a je na nich zhoda. Žiadajú napríklad konsolidáciu detských ambulantných pohotovostí, ktorej návrh je v súčasnosti medzirezortnom pripomienkovom konaní. Chcú tiež zmenu definíciu ambulantnej pohotovostnej služby.

SaS navrhuje aj zriadenie linky pre rodičov, na ktorej by sa mohli poradiť o zdravotnom stave dieťaťa, triáže v nemocniciach či osvetovej kampane o organizácii v zdravotníctve. Zdravotné poisťovne by podľa nej mali tiež zvýhodňovať lekárov, ktorých pacienti nechodia, prípadne chodia minimálne na ambulantnú pohotovosť.

Rozhodovanie o ambulantných pohotovostiach by sa malo podľa SaS riešiť decentralizovane, a to na úrovni samosprávnych krajov. „Jednotné riešenie pre celé Slovensko nie je správne. Modelov na poskytovanie ambulantnej pohotovostnej služby môže byť viac. Závisia od lokálneho kontextu,“ dodal kandidát strany na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

Vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb. Aj napriek tomu však budú povinní slúžiť na pohotovosti, no dostanú za to menej peňazí a služby im bude rozpisovať vyšší územný celok. Pediatri výpovede odôvodnili okrem iného ich nedostatkom a preťaženosťou. Rezort zdravotníctva navrhol viaceré stabilizačné opatrenia vrátane skrátenia času fungovania ambulantných pohotovostných služieb.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.