SCHENGEN ÚPLNE ZMIZOL

Teraz bude veľmi dôležité, aby sme schengenský priestor úplne obnovili. Hneď, ako to podmienky umožnia, a to bez akejkoľvek diskriminácie medzi občanmi EÚ

Foto PIXABAY
Dátum 13.05.2020

BRUSEL 13. mája (TASR/extraplus.sk) - Dočasné kontroly na vnútroeurópskych schengenských hraniciach, zavedené v snahe zabrániť šíreniu pandémie nového koronavírusu, je potrebné rušiť koordinovaným spôsobom, len čo to podmienky umožnia. Zhodli sa na tom v utorok poslanci Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE).

V rozprave s predstaviteľmi Európskej komisie (EK) a Rady EÚ o dočasnom uzavretí schengenských hraníc europoslanci zdôraznili, že sloboda pohybu je pre EÚ nevyhnutná, a spresnili, že je potrebné obnoviť plne funkčný schengenský priestor bez kontrol na hraniciach, aby sa občania EÚ mohli znovu slobodne pohybovať cez hranice.

Slovinská europoslankyňa a šéfka pracovnej skupiny LIBE pre schengenskú kontrolu Tanja Fajonová v tejto súvislosti pripomenula, že ešte nikdy nebola taká veľká hrozba pre existenciu Schengenu ako teraz. "Počas pandémie Schengen takmer úplne zmizol. Krajiny sa poponáhľali zatvoriť svoje hranice bez väčšej koordinácie. Teraz bude veľmi dôležité, aby sme schengenský priestor úplne obnovili. Hneď, ako to podmienky umožnia, a to bez akejkoľvek diskriminácie medzi občanmi EÚ. Európska koordinácia je nevyhnutná," opísala situáciu poslankyňa.

Chorvátska štátna tajomníčka pre európske a medzinárodné záležitosti Terezija Grasová, ktorá vo výbore LIBE zastupovala predsedníctvo svojej krajiny v Rade EÚ, a generálna riaditeľka EK pre migráciu a vnútorné veci Monique Pariatová rovnako zdôraznili, že všetky opatrenia prijímané na kontrolu hraníc musia byť primerané, nediskriminačné a musia sa uplatňovať koordinovaným spôsobom. 

Komisia v stredu (13.5.) predloží usmernenia týkajúce sa zrušenia hraničných kontrol postupným a koordinovaným prístupom - v prvej fáze na vnútorných hraniciach a neskôr aj na vonkajších hraniciach Únie.

Viacerí poslanci EP požiadali o objasnenie prístupu, ktorým chce eurokomisia zabezpečiť dodržiavanie nediskriminácie pri zrušení hraničných kontrol, a vyjadrili obavy, že dvojstranné dohody medzi členskými štátmi budú protirečiť snahám o tesnejšiu koordináciu medzi členmi EÚ. EÚ by si podľa členov výboru LIBE mala zo súčasnej krízy zobrať ponaučenie a zvážiť prijatie nových právnych predpisov o fungovaní Schengenu alebo zmenu súčasných schengenských pravidiel.

V neposlednom rade sa europoslanci z výboru LIBE vyslovili za pristúpenie Chorvátska k schengenskému priestoru po tom, čo Európska komisia kladne posúdila jeho žiadosť. Na vstup do Schengenu s priaznivým posudkom zo strany EK už od roku 2011 čakajú aj Bulharsko a Rumunsko.

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová minulý týždeň v piatok (8.5.) zopakovala pozíciu exekutívy EÚ, podľa ktorej by sa Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko mali čo najskôr pripojiť k schengenskému priestoru. Podľa jej názoru EÚ potrebuje zaktualizovať a posilniť priestor voľného pohybu bez hraničných kontrol.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.