SCHOLZ: ÚTOKY NA POLITIKOV PREDSTAVUJÚ HROZBU PRE DEMOKRACIU

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu odsúdil útok na svojho spolustraníka a europoslanca Matthiasa Eckeho a uviedol, že takéto útoky predstavujú hrozbu pre demokraciu. Eckeho zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka napadla skupina štyroch útočníkov v piatok v Drážďanoch pri vylepovaní volebných plagátov. Podľa polície museli 41-ročného politika po útoku ošetriť v nemocnici.

Foto SITA/AP
Dátum 05.05.2024

Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu odsúdil útok na svojho spolustraníka a europoslanca Matthiasa Eckeho a uviedol, že takéto útoky predstavujú hrozbu pre demokraciu. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA. "Demokracia je ohrozená takýmito činmi," uviedol Scholz na kongrese európskych sociálnodemokratických strán. Zároveň vyzval na jednotu.

"Musíme sa proti tomu spoločne postaviť," vyhlásil. Eckeho zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) napadla skupina štyroch útočníkov v piatok v Drážďanoch pri vylepovaní volebných plagátov. Podľa polície museli 41-ročného politika po útoku ošetriť v nemocnici. Terčom zastrašovania, ničenia plagátov a urážok boli aj ďalšie tímy vyvesujúce plagáty, uviedla SPD.

Polícia informovala, že zrejme tá istá štvorčlenná skupina útočníkov krátko predtým napadla a zranila aj 28-ročného pracovníka kampane Zelených. Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová v reakcii na útoky v sobotu prisľúbila, že bude bojovať proti nárastu násilia proti politikom. "Štát na toto musí a bude reagovať tvrdými činmi a ďalšími ochrannými opatreniami pre demokratické sily v našej krajine," cituje Faeserovú agentúra Reuters.

Ministerka zároveň útok na Eckeho označila za útok na demokraciu. Solidaritu s Eckem vyjadrila v sobotu aj predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová, ktorá uviedla, že je z útoku zhrozená. Počet útokov na politikov parlamentných strán v Nemecku sa od roku 2019 zdvojnásobil, vyplýva z údajov nemeckej vlády zverejnených v januári.

Podľa Faeserovej sú za tento nárast čiastočne zodpovední aj extrémisti a populisti svojimi nenávistnými prejavmi smerovanými proti demokratickým politikom. Nemecký Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV) pritom označil krajne pravicový extrémizmus za najväčšiu hrozbu pre demokraciu v Nemecku, pripomína Reuters. Podľa vládnych údajov čelia najviac agresii politici zo strany Zelených. Počet útokov voči nimi vzrástol od roku 2019 až sedemnásobne a vlani dosiahol počet 1219. Politici z krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) čelili 478 útokom a na treťom mieste v počet útokov sú politici vládnej SPD so 420 incidentami.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.