SCHVÁLILI VAKCÍNU OD FIRMY ASTRAZENECA

Európska lieková agentúra schválila vakcínu proti koronavírusu, ktorú vyvinuli firma AstraZeneca a Oxfordská univerzita. 

Foto Archív
Dátum 29.01.2021

Európska lieková agentúra (EMA) v piatok odobrila vakcínu proti koronavírusu, ktorú vyvinuli firma AstraZeneca a Oxfordská univerzita. Agentúra schválila použitie očkovacej látky u dospelých od 18 rokov. Použitie vakcíny musí ešte schváliť Európska komisia.

Očkovacia látka je už tretia, ktorá dostala v EÚ zelenú. EMA už schválila aj vakcínu od spoločností Pfizer a BioNTech a tiež od firmy Moderna. Aj tie schválila na použitie u všetkých dospelých.

Hoci EMA schválila využitie vakcíny u všetkých dospelých, tento týždeň sa objavili obavy o jej účinnosť u starších ľudí. Zo vzorky, na ktorej ju spoločnosť testovala, tvorili ľudia nad 55 rokov iba dvanásť percent. Poradný výbor pre vakcináciu pri nemeckej vláde vo štvrtok napríklad odporučil, aby sa prípravok podával iba osobám vo vekovej kategórii 18 až 64 rokov. Regulačné úrady vo Veľkej Británii priznali, že informácie o účinnosti vakcíny pri starších osobách sú limitované. Napriek tomu súhlasili s jej nasadením vo všetkých vekových kategóriách s čiastočnou výnimkou u tehotných žien.

Takzvaná oxfordská vakcína má podľa výsledkov rozsiahlych testov, ktoré publikovali minulý mesiac, pri prevencii účinnosť na zhruba 70%.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.