SEDEM PERCENT SLOVÁKOV NEZVLÁDA SPLÁCAŤ SVOJE DLHY

Zhruba 7 percent dospelých priznalo, že oblasti financií a dlhov vôbec nerozumie. Problematike rozumejú len traja z desiatich a dve tretiny opýtaných jej rozumejú čiastočne. 

Foto PEXELS/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 28.06.2023

Takmer 7 percent dospelých ľudí žijúcich na Slovensku nezvláda splácať svoje dlhy. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti EOS KSI Slovensko vykonaného v spolupráci s agentúrou AKO. Ide o ľudí, ktorí nesplácajú nielen úvery, ale napríklad aj účty za bývanie, energie, vodu, telekomunikačné služby a požičiavajú si už aj na nákupy základných potrieb pre rodinu. Nadpriemerne nezvláda svoje záväzky platiť skupina vo veku 34 až 49 rokov, ktorá má malé deti.

Zhruba 7 percent dospelých priznalo, že oblasti financií a dlhov vôbec nerozumie. Problematike rozumejú len traja z desiatich a dve tretiny opýtaných jej rozumejú čiastočne. Vyššiu mieru porozumenia dlhu deklarovali vysokoškolsky vzdelaní ľudia, muži, veková skupina od 34 do 49 rokov, obyvatelia Bratislavského a Prešovského kraja, ľudia s vyššími príjmami, páry s deťmi, ale aj samostatne žijúci ľudia. Nízke porozumenie financiám a dlhom deklarovali ženy, ľudia vo vekovej skupine 18 až 33 rokov, respondenti so základným alebo učňovským vzdelaním, ľudia s príjmom do 300 eur, ľudia žijúci u príbuzných bez podielu na nákladoch domácnosti.

„Mnoho mladších ľudí so slušným príjmom a vyšším vzdelaním si nabralo vyššie pôžičky. K životnému štandardu tejto skupiny patrilo mať v rodine dve autá na lízing, vysokú hypotéku, prípadne investíciu na úver do investičnej nehnuteľnosti,“ vysvetľuje riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Peter Dvornák. S týmto predpokladom korešponduje aj zistenie, že mladí ľudia pristupujú k nutnosti úverovania ako k múdremu rozhodnutiu, ktoré im pomôže nadobudnúť majetok a dobre investovať. Prieskum pre firmu EOS KSI Slovensko uskutočnila agentúra AKO na reprezentatívnej vzorke tisíc dospelých respondentov formou online panelu od 18. mája do 2. júna 2023.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.