ŠEDIVÝ: EURÓPSKA ÚNIA MUSÍ MAŤ VLASTNÉ A EFEKTÍVNE VOJENSKÉ SCHOPNOSTI

Jiří Šedivý: Situácia v Afganistane a jej rýchly vývoj, ktorý nie je úplne koordinovaný s USA, potvrdzuje nevyhnutnosť väčšej samostatnosti Európskej únie v oblasti zaisťovania bezpečnosti svojich občanov a prispievania k celkovej obrane.

Foto PEXELS
Dátum 25.08.2021

Situácia v Afganistane a jej rýchly vývoj, ktorý nie je úplne koordinovaný s USA, potvrdzuje nevyhnutnosť väčšej samostatnosti Európskej únie v oblasti zaisťovania bezpečnosti svojich občanov a prispievania k celkovej obrane. Pre TASR to v stredu povedal výkonný riaditeľ Európskej obrannej agentúry EDA Jiří Šedivý.
      
Pripomenul, že EDA sa nezaoberá politickými záležitosťami, preto sa k situácii v Afganistane nemôže vyjadrovať. Tá však podľa neho ukazuje, že EÚ by v budúcnosti mala byť skutočne "autonómnym hráčom, ktorý bude disponovať vlastnými a efektívnymi vojenskými schopnosťami". Mala by tiež vedieť ochrániť svojich občanov a zabezpečiť stabilitu na územiach v okolí svojich hraníc. Z pohľadu EDA si to podľa neho vyžaduje väčšie zapojenie členských krajín do mnohonárodných projektov rozvoja vojenských schopností.
      
"EDA má v tomto špecifickú úlohu, ktorou je podpora členských krajín v ich úsilí spoločne vytvárať efektívne vojenské schopnosti a zároveň prepájať priemyselné subjekty, podniky a výskumné strediská a podporovať ich spoluprácu," dodal Šedivý.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.