ŠÉF NATO: PRIZNÁVAM, ŽE POZORNE SLEDUJEME RUSOV!

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že aliancia pozorne sleduje nezvyčajnú koncentráciu ruských síl na hraniciach s Ukrajinou. Dodal, že NATO pozorne zbiera a monitoruje informácie s cieľom „pochopiť, čo sa tam deje“.

Foto SITA/AP
Dátum 19.11.2021

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v piatok povedal, že aliancia pozorne sleduje nezvyčajnú koncentráciu ruských síl na hraniciach s Ukrajinou.

ČÍTAJTE TIEŽ: PUTIN VARUJE ZÁPAD: PRI RUSKÝCH HRANICIACH LIETAJÚ BOMBARDÉRY NATO!

Počas vystúpenia na obrannom seminári v nemeckom Berlíne vyhlásil, že NATO v ostatnom čase zaznamenala v blízkosti hraníc Ukrajiny značné zhromažďovanie ruských vojakov. „Pozorne sledujeme vývoj pozdĺž hraníc,“ uviedol a dodal, že NATO pozorne zbiera a monitoruje informácie s cieľom „pochopiť, čo sa tam deje“. Stoltenberg zároveň pripomenul, že podobné jednotky Moskva v minulosti používala na zásahy v susedných krajinách. „Vidíme nezvyčajnú koncentráciu síl a vieme, že tieto typy síl už predtým použili na skutočné zasiahnutie a napadnutie iných krajín, Gruzínska a Ukrajiny,“ dodal.

Rusko v roku 2008 poskytlo vojenskú podporu separatistom v odštiepeneckom gruzínskom regióne Južné Osetsko. V roku 2014 zasa anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporuje separatistické povstanie na východe Ukrajiny, kde stále kontroluje rozsiahle územie. „Vyzývame Rusko, aby bolo transparentné, zabránilo eskalácii a pomohlo znížiť napätie pozdĺž hraníc s Ukrajinou,“ povedal Stoltenberg. Šéf NATO hovoril aj o rastúcej ekonomickej a vojenskej sile Číny. „Cieľom Číny je mať v priebehu niekoľkých desaťročí najvyspelejšie a najsilnejšie vojenské kapacity,“ podotkol a poukázal i na investície Pekingu do viacerých oblastí, napríklad jadrovej energie. „Čína sa k nám približuje: vo vesmíre, v kyberpriestore. Vidíme ich v Afrike. Vidíme ich v Arktíde. Vidíme ich, ako sa snažia kontrolovať kritickú infraštruktúru,“ povedal Stoltenberg a ako príklad uviedol nedávne diskusie v niektorých členských krajinách NATO o zapojení čínskych spoločností do budovania mobilných 5G sietí.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.