ŠÉF PÔDOHOSPODÁRSKEJ PLATOBNEJ AGENTÚRY KONČÍ, VRAJ PRENASLEDUJÚ JEHO DETI

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč vyzdvihol, že Pôdohospodárska platobná agentúra pod vedením Jozefa Kissa získala naspäť trvalú akreditáciu.

Foto sita/jana birošová
Dátum 13.11.2023

Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jozef Kiss končí vo svoje funkcii. Na brífingu to uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD). „Ponúkol som mu možnosť pokračovať vo funkcii, ale informoval ma o jeho osobnom rozhodnutí, že chce ukončiť pracovný pomer," povedal minister. Rozhodnutie šéfa PPA ho podľa neho mrzí, ale jeho rozhodnutie rešpektuje a chápe.

Minister pôdohospodárstva vyzdvihol to, že PPA pod vedením jeho terajšieho generálneho riaditeľa získala naspäť trvalú akreditáciu. „Je to veľmi podstatné na to, aby sme vedeli efektívne fungovať z hľadiska prerozdelenia dotácií a pre samotné fungovanie agentúry," povedal Takáč. Procesy, ktoré sú v PPA naštartované, musia podľa ministra pokračovať. „Je potrebné, aby PPA prešla úplnou digitalizáciou a aby sme odbúrali akékoľvek pochybnosti z hľadiska funkčnosti a nastavenia procesov," dodal šéf rezortu.

Odchádzajúci šéf PPA poukázal na to, že agentúre sa podarilo obhájiť pred Európskou komisiou všetky auditné konania. „Dospeli sme k tomu, že hroziaca 25-percentná korekcia, ktorá predstavovala až 46 miliónov eur pre štátny rozpočet, bude vo výške len 14,7," povedal. Týmto znížením korekcie sa podľa neho pre štátny rozpočet ušetrilo 19 miliónov eur. Najväčšia škoda z tejto sumy sa podľa neho spôsobila v rokoch 2020 a 2021, keď PPA vyplácala platby neoprávneným žiadateľom a dokonca sa platby vyplácali po odobratí trvalej akreditácie.

Šéf PPA sa vyjadril aj k jeho odchodu z funkcie. „Situácia okolo mojej mojej osoby dospela až k tomu, že sú prenasledované moje deti určitou skupinou ľudí, ktoré na tom majú nejaké pohnútky, je to pre mňa červená čiara, cez ktorú nepôjdem," povedal. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč chce hľadať nového šéfa PPA pravdepodobne cez výberové konanie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.