ŠEFČOVIČ: ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ MUSÍ BYŤ V CELEJ EÚ ROVNAKÁ!

Rovnaký prístup k rovnako kvalitným liekom všade v Európskej únii či rovnako kvalitná zdravotná starostlivosť pre všetkých občanov únie. Navhruje skupina pre zdravotníctvo v rámci Konferencie o budúcnosti Európy na čele s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom.

Foto tasr/ap
Dátum 25.11.2021

Rovnaký prístup k rovnako kvalitným liekom všade v Európskej únii či rovnako kvalitná zdravotná starostlivosť pre všetkých občanov únie. To sú niektoré z tém, ktoré diskutovali v pracovnej skupine pre zdravotníctvo v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). Skupinu vedie podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.

Nedávne prvé zasadnutie tejto skupiny v Štrasburgu považuje za veľmi užitočné a podnetné. Najviac ho zaujali témy, ktoré smerovali k posilňovaniu európskeho prístupu k zdravotníctvu. "Ako napríklad, aby sme mali rovnaký prístup k rovnako kvalitným liekom všade v EÚ, aby sme urobili maximum pre to, aby sa dodnes pretrvávajúca rozdielnosť dĺžky života znižovala tým, že budeme schopní postupne poskytovať rovnako kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov EÚ," zhrnul pre TASR Šefčovič.


Skupina sa má opäť zísť v decembri. Eurokomisár verí, že z jej diskusií vzídu návrhy, ktoré následne povedú k reálnym legislatívnym krokom. Doterajšie podnety zo strany občanov, ktorí sa priamo zúčastňujú na Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE), sú podľa Šefčoviča veľmi užitočné.

Šefčovič spolu s dvoma ďalšími podpredsedníčkami EK - Věrou Jourovou a Dubravkou Šuicovou - pracuje vo Výkonnom výbore Konferencie o budúcnosti Európy, pričom každý z nich vedie aj jednu pracovnú skupinu. Šefčovič vedie pracovnú skupinu pre zdravotníctvo.

CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ. Účastníci občianskych panelov sú zo všetkých 27 členských krajín, pričom odrážajú demografickú a sociálnu rozmanitosť EÚ. Najmenej jedna tretina účastníkov každého z panelov je vo veku do 25 rokov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.