ŠELIGA: TREBA ZABRÁNIŤ ŽILINKOVEJ NORMALIZÁCII GENERÁLNEJ PROKURATÚRY

Poslanec NR SR Juraj Šeliga predloží do parlamentu novelu ústavného zákona. Podľa neho to bude poistka, ktorá by mala zabrániť tzv. normalizácii generálnej prokuratúry SR zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Kritizuje totiž viaceré jeho rozhodnutia.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 06.01.2023

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) predloží do parlamentu novelu ústavného zákona. Ako ďalej informoval na tlačovej besede, novela je poistkou, ktorá by mala zabrániť tzv. normalizácii generálnej prokuratúry SR zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Kritizuje totiž viaceré jeho rozhodnutia.

„Do Ústavy SR doplníme, že Špecializovaný trestný súd bude explicitne spomenutý v ústave ako súčasť sústavy súdov. Rovnako doplníme, že Úrad špeciálnej prokuratúry je taktiež nezávislou súčasťou prokuratúry,“ povedal Šeliga. Zároveň uviedol, že zmeny sú nevyhnutné najmä pre tlak, ktorý je vyvíjaný na Špecializovaný trestný súd a Úrad špeciálnej prokuratúry.

„Tieto inštitúcie sa zavádzali preto, aby sme boli schopní vyšetrovať najzávažnejšiu korupciu. Zápas o to musí pokračovať. Normalizácia v rámci generálnej prokuratúry je neprijateľná. Snažili sa napr. o cenzurovanie NR SR, keď Maroš Žilinka uviedol, že poslanci si bez jeho súhlasu nemôžu pozývať špeciálneho prokurátora na parlamentný výbor,“ tvrdí poslanec NR SR.

Šeliga je zároveň presvedčený, že jeho návrh získa podporu poslancov v parlamente. „Keď som mal debatu s mojimi koaličnými partnermi, nikto z nich nemal problém so spomínanými inštitúciami. Od SaS očakávam, že môj návrh automaticky podporia,“ doplnil.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.