ŠELIGA: TREBA ZRUŠIŤ PARAGRAF 363 A SKRÁTIŤ FUNKČNÉ OBDOBIE PROKURÁTORA

Demokrati chcú zrušiť "sovietsky monokratický" systém prokuratúry. Zmeniť tiež chcú postavenie šéfa prokurátorov a jeho odvolateľnosť.

Foto SITA/AP
Dátum 07.08.2023

Funkčné obdobie generálneho prokurátora treba skrátiť. Treba tiež zvýšiť transparentnosť výberových konaní na prokuratúre, ako aj zrušiť paragraf 363 Trestného poriadku. Presadiť by to chcela mimoparlamentná strana Demokrati, ktorá návrhy zmien predstavila na pondelkovej tlačovej konferencii.

Strana žiada transparentnú prokuratúru, by bolo jasné, ako sa prokurátori vyberajú do funkcií. Podľa poslanca parlamentu a člena predsedníctva Juraja Šeligu treba tiež zefektívniť trestné stíhania. Demokrati chcú zrušiť "sovietsky monokratický" systém prokuratúry. "Nebude tu jeden hlavný generálny prokurátor, ktorý môže všetko," žiada Šeliga s tým, že šéf prokurátorov by mal riešiť funkčnosť prokuratúry a byť viac manažér. Zmeniť tiež chcú postavenie šéfa prokurátorov a jeho odvolateľnosť.

Na prokuratúre treba podľa strany aj zmeniť štruktúru vzťahov nadriadenosti a podriadenosti. Navrhujú otvoriť výberové konania prokurátorov a zmeniť proces výberu krajských a okresných prokurátorov tak, aby boli vyberaní verejne. "Ak posilníte jednotlivé časti prokuratúry, že prokurátori budú vedieť, že majú nejaký typ slobody aj zodpovednosti, môžu svoju robotu robiť lepšie," myslí si Šeliga.

Zmeny tiež navrhujú v Trestnom poriadku a Trestnom zákone. Odstrániť chcú duplicitu úkonov a tiež zabezpečiť užšiu spoluprácu medzi súdmi a prokuratúrou pri vedení trestných konaní a rýchlejšie rozhodovanie súdov. V rámci Trestného zákona chcú Demokrati zvýšiť ochranu obetí trestných činov, najmä zraniteľných obetí, či presadiť širšie používanie alternatívnych trestov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.