ŠELIGA: V KRVI POSLANCOV ZO SMERU KOLUJE NENÁVISŤ K NOVINÁROM

Juraj Šeliga: Dôvodom pre pokles slobody tlače sú útoky opozičných poslancov na médiá a neprijatie opatrení na podporu slobody tlače. Tá zabezpečuje prístup ľudí k informáciám, prináša účinnú kontrolu mocných a len slobodná tlač prináša slobodu myslenia, názorov a postojov na rozličné témy.

Foto SITA
Dátum 03.05.2021

Juraj Šeliga (Za ľudí) sa na svojom facebookovom profile vyjadril k slobode tlače v našom štáte. Ako uviedol, tvorí neodmysliteľnú súčasť demokratického štátu. Hovorí aj o tom, že niektorí poslanci strany Smer-SD si nevážia novinárov a "koluje v nich nenávisť" voči nim. Doplnil, že v súčasnej vláde plánujú posilnenie slobody tlače, ale aj ochrany novinárov a ich zdrojov. Poukázal na smrť Jána Kuciaka, kedy si všetci mysleli, že sú novinári chránení, no opak bol pravdou. Verí, že ochrana sa zdvojnásobí a podobné udalosti sa viac nestanú. 

Príspevok uverejnil na svojom Facebooku Juraj Šeliga 3.mája 2021:

V SLOBODNOM ŠTÁTE SLOBODNÁ TLAČ

Sloboda tlače tvorí neodmysliteľnú súčasť v zdravom demokratickom štáte. Len slobodná tlač zabezpečuje prístup ľudí k informáciám, len slobodná tlač prináša účinnú kontrolu mocných a len slobodná tlač prináša slobodu myslenia, názorov a postojov na rozličné témy. Slobodná tlač nie je samozrejmosťou. V poslednom rebríčku organizácie RSF o miere slobody tlače sme klesli. Dôvodom pre pokles sú útoky opozičných poslancov na médiá a neprijatie opatrení na podporu slobody tlače. Opozíciu kontrolovať nemôžeme a zdá sa, že v krvi niektorých poslancov, najmä tých zo SMERu, koluje nenávisť k novinárom.

Táto vláda však má v programovom opatrení jasne formulované posilnenie slobody tlače, ochrany novinárov a ich zdrojov. Doteraz tieto opatrenia neboli schválené, pretože našu pozornosť si doposiaľ vyžadovala pandémia. To sa ale zmení. S novinármi nemusíme vždy súhlasiť. Nemusíme zdieľať ich názory a postoje, no musíme ich rešpektovať a poskytnúť im najvyššiu mieru ochrany, aby sa nemuseli báť prenasledovania, cenzúry alebo ujmy na zdraví. Vražda Jána Kuciaka nám ukázala, že aj keď si môžeme myslieť, že novinári sú chránení, nemusí to tak byť. Som vďačný všetkým novinárom, ktorí na ujmu svojho súkromného života a pohodlia napĺňajú najvyššie ideály žurnalistiky, aby nám všetkým sprostredkovali ich pohľad na realitu, a to častokrát aj navzdory hroziacemu nebezpečiu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.