SEMAFOR CHUDOBY: V BIEDE ŽIJE VIAC NEŽ MILIÓN SLOVÁKOV

Údaje sú alarmujúce: z celkového počtu 1 852 062 slovenských domácností má viac ako 21 percent príjem do 500 eur mesačne, polovica do 700 eur mesačne.

Foto PIXABAY/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 28.11.2022

Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA) pripravil na základe údajov Štatistického úradu SR analýzu príjmovej chudoby slovenských domácností, ide o takzvaný semafor. Údaje sú už aj pre tento rok podľa Martina Halása z IVRA viac ako alarmujúce. Z celkového počtu 1.852.062 slovenských domácností má viac ako 21 percent príjem do 500 eur mesačne, polovica do 700 eur mesačne.

Zároveň má podľa Halása skoro 85 percent slovenských domácností príjem do 1000 eur mesačne. Z pohľadu počtu všetkých 5.397.540 ľudí má 2,6 milióna Slovákov mesačný príjem do 700 eur a 4,5 milióna príjem do 1000 eur mesačne. "Najväčším problémom chudoby je, že keď do nej rodina spadne, nevie sa z tejto pasce dostať a zotrvá v nej. Polovica Slovákov pritom žije v domácnostiach s príjmom do 700 eur mesačne. Takáto domácnosť má výdaje na bývanie, energie, vodu v súčasnosti podľa spotrebného koša Štatistického úradu SR 188 eur mesačne," povedal Halás. Ako doplnil, na potraviny je to 144 eur mesačne, čiže 4,81 eura na deň. "V rámci výdajov na zdravotníctvo vrátane liekov si takáto domácnosť môže dovoliť vynaložiť mesačne 19,65 eura," povedal.

Halás poznamenal, že ak tento, ale aj budúci rok, bude pokračovať zdražovanie takýmto tempom, bude mať polovica Slovákov obrovský problém. "Avšak v chudobe už tento rok žije 1.120.447 Slovákov v 393.023 domácnostiach s príjmom do 500 eur mesačne. Títo Slováci môžu mesačne minúť v rámci nákladov na bývanie, energie a vodu iba 134,06 eura a na potraviny iba 3,44 eura denne," poznamenal.

"Touto analýzou chceme upozorniť na to, že ak sa budú neúmerne zvyšovať ceny energií, potravín, hypoték, liekov a bude rásť nezamestnanosť, ohrozených chudobou je na budúci rok viac ako 84 percent slovenských domácností, teda 4,5 milióna Slovákov, ktorí majú mesačný príjem do 1000 eur," povedal Halás. Takáto domácnosť môže minúť na energie mesačne 268,12 eur na výdaje na domácnosť, energie a vodu a na potraviny 206,11 eura mesačne, čo je 6,87 eura denne.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.