SEVEROKŔEJCI MOHLI BALISTICKOU STRELOU ZASIAHNUŤ USA
Raketa, v pondelok skúšobne odpálená Severnou Kórea, bola medzikontinentálnou balistickou strelou s potenciálnym doletom viac ako 15.000 kilometrov. V jej dosahu by tak bolo celé kontinentálne územie USA, povedal v pondelok Šingo Mijake parlamentný námestník japonského ministra obrany. Informovala o tom agentúra AFP.
Raketa, v pondelok skúšobne odpálená Severnou Kórea, bola medzikontinentálnou balistickou strelou s potenciálnym doletom viac ako 15.000 kilometrov. V jej dosahu by tak bolo celé kontinentálne územie USA, povedal v pondelok Šingo Mijake parlamentný námestník japonského ministra obrany. Informovala o tom agentúra AFP.
Mijake uviedol, že raketa podľa všetkého prekonala vzdialenosť približne 1000 kilometrov, dosiahla výšku 6000 kilometrov a po 73 minútach dopadla do mora za hranicami japonskej výlučnej ekonomickej zóny. Na základe tejto skutočnosti a ďalších parametrov sa Japonsko podľa neho domnieva, že išlo o medzikontinentálnu balistickú raketu.
“Analyzujeme ešte ďalšie detaily," dodal Mijake. Severná Kórea odpálila niekoľko hodín predtým aj raketu krátkeho doletu. Oba tieto kroky KĽDR dôrazne odsúdil japonský premiér Fumio Kišida, ktorý zvolal zasadanie národnej bezpečnostnej rady. Tieto kroky KĽDR podľa neho nielen jednoznačne porušili rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ale sú aj hrozbou pre mier a stabilitu v regióne.
Podobne reagoval aj úrad juhokórejského prezidenta. Juhokórejská armáda uviedla, že severokórejská medzikontinentálna raketa bola odpálená o 08.24 h miestneho času (0.24 h SEČ) z hlavného mesta Pchjongjang alebo jeho okolia. Juhokórejská armáda zaznamenala len niekoľko hodín predtým test severokórejskej rakety krátkeho doletu. Odpálená bola o 22.38 h miestneho času takisto z oblasti Pchjongjangu a po lete dlhom približne 570 kilometrov dopadla do Japonského mora.
Stalo sa tak niekoľko hodín po tom, ako v juhokórejskom prístavnom meste Pusan zakotvila americká ponorka s jadrovým pohonom USS Missouri. Odpaľovaním rakiet Severná Kórea opakovane porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré tejto samozvanej jadrovej veľmoci zakazujú odpaľovať alebo testovať balistické rakety akéhokoľvek doletu.
Vzhľadom na zvýšené napätie v regióne sa USA a Južná Kórea v apríli dohodli na zintenzívnení vojenskej spolupráce, ktorá zahŕňa aj dočasné rozmiestnenie amerických strategických zbraňových systémov vrátane jadrových ponoriek.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.