SEXUÁLNA REVOLÚCIA V PRAXI

Emancipácia trans­rodových osôb je v USA priorita LGBTI hnutia

Foto TASR/AP
Dátum 01.07.2016

Zhruba 0,3 percenta americkej populácie tvoria transgenderové osoby. Viacerí odborníci tieto čísla spochybňujú ako prehnané, keďže pochádzajú najmä zo štatistík zverejnených zaujatými pro-LGBTI organizáciami tretieho sektora, no existencia státisícov Američanov tvrdiacich, že sa narodili v nesprávnom pohlaví, je napriek tomu neodškriepiteľný fakt.

Otvoril sa nový front

Obhajcovia práv homosexuálov nedávno v Spojených štátoch oslavovali historické víťazstvo, keďže sa im podarilo prinútiť federálnu vládu, aby direktívne prikázala všetkým štátom únie zlegalizovať homosexuálne sobáše. Išlo o obrat, ktorý by bol donedávna nepredstaviteľný, keďže ešte v roku 2012 boli sobáše párov rovnakého pohlavia ilegálne v 41 z 50 amerických štátov. LGBTI loby však dlho neoslavovala, treťosektorová mašinéria musí napokon aj naďalej vykazovať výsledky. Tisícky profesionálnych aktivistov sa predsa dobrovoľne nepripravia o prácu, a tak sa naplno otvoril nový front vo vojne za výsady pre sexuálne menšiny. Logickým krokom bolo sústrediť sa na pretláčanie agendy transgenderových osôb, ktorá sa už dávnejšie začala dostávať do povedomia mnohými medializovanými kauzami. Pôda bola predpripravená kontroverziou okolo Brucea Jennera, niekdajšieho olympijského atléta, ktorý sa po hormonálnej terapii vyhlásil za ženu a požiadal, aby ho volali Caitlyn. Caitlyn potom „za odvahu“ dostala ocenenie Žena roka 2015 od prestížneho magazínu Glamour, čo pobúrilo veľkú časť verejnosti a inšpirovalo vtip, že v USA sú chlapi takí dobrí, že vyhrajú ešte aj súťaž o najlepšiu ženu. V posledných týždňoch sa objavili správy, že Jenner svoje rozhodnutie podstúpiť zmenu pohlavia ľutuje a rád by sa stal opäť mužom. Ako ikona už však svoju úlohu splnil a boj o zmenu spoločenských hodnôt pokračuje bez prerušenia.

Záchodové rošády

Momentálne v tejto súvislosti americkou spoločnosťou najviac rezonuje otázka používania verejných toaliet. Donedávna ju legislatíva vo väčšej časti USA neupravovala, iba liberálnejšie štáty ako napríklad Kalifornia už dlhšie riešili situáciu zavádzaním takzvaných rodovo neutrálnych toaliet. Iné štáty sa však po sérii negatívnych skúseností vybrali presne opačným smerom. Impulzom boli prípady sexuálnych deviantov, ktorí vstupovali na dámske WC a do dievčenských šatní pod zámienkou, že sa identifikujú so ženami. V Severnej Karolíne preto schválili zákon, podľa ktorého musí každý používať verejné toalety určené pre „pohlavie, v ktorom sa narodil“. V praxi by neexistoval spôsob, akým by tento zákon obmedzoval transrodové osoby, ktoré by si dali tú námahu, aby ich vzhľad naozaj korešpondoval s pohlavím, ku ktorému sa hlásia. Skutočne by ohrozil iba zmienených deviantov, no ako vieme, racionálne argumenty na silno citovo založenú LGBTI loby nezaberajú. Preto je v plnom prúde kampaň za zrušenie zákona a viac-menej zrušenie celého konceptu oddelených toaliet pre jednotlivé pohlavia. Severnú Karolínu z tohto dôvodu dnes bojkotujú viaceré spoločnosti a mnohé celebrity tam odmietajú vystupovať.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.