SFALŠOVALI ZEMANOV PODPIS?

Štátne zastupiteľstvo v Prahe dostalo trestné oznámenia v súvislosti so situáciou okolo hospitalizovaného prezidenta Miloša Zemana. Existujú pochyby o pravosti jeho podpisu na dokumente, ktorým zvoláva zasadanie Poslaneckej snemovne.

Foto tasr/ap
Dátum 15.10.2021

Štátne zastupiteľstvo v Prahe dostalo trestné oznámenia v súvislosti so situáciou okolo hospitalizovaného prezidenta Miloša Zemana. Ako informuje spravodajský portál iDNES.cz, existujú pochyby o pravosti jeho podpisu na dokumente, ktorým zvoláva zasadanie Poslaneckej snemovne. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podal riaditeľ Asociácie neštátnych organizácií a bývalý brniansky zástupca Matěj Hollan a ďalší podnet, ktorého kópia koluje po sociálnych sieťach, podala neznáma osoba.

Neznámy oznamovateľ vo svojom oznámení odkazuje na dokument, ktorý zvoláva zasadnutie dolnej komory parlamentu na 8. novembra. Listinu vo štvrtok v médiách ukázal predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček po stretnutí s prezidentom. Podľa oznamovateľa však podpis na dokumente nezodpovedá verejne známemu podpisu prezidenta. „Dôvodne sa preto domnievam, že táto listina nebola podpísaná prezidentom republiky Ing. Milošom Zemanom, ale osobou, ktorá si protiprávne uzurpuje jeho autoritu a za prezidenta republiky sa vydáva, tiež sa domnievam, že bol podpis prezidenta republiky na tejto listine falšovaný,“ uvádza sa v oznámení, ktoré navrhuje vypočutie prezidenta, Vondráčka, protokolistu Vladimíra Kruliša, manželky prezidenta Ivany Zemanovej, prezidentovej ochranky a ďalších.

Hollan v oznámení uvádza aj podozrenie na spáchanie trestných činov proti zdraviu a životu a sabotáž. „Situácia prekračuje medze, keď sa k tomu dá len mlčať. Hlavný dôvod je to obrovské informačné vákuum,“ vyjadril sa Hollan. Nemá síce dôkazy, ale podľa mediálneho obrazu celej veci aj komunikácie prezidentovej kancelárie je podľa neho potrebné, aby konanie prešetrila polícia.


Podľa svojho vyjadrenia na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter podal trestné oznámenie napríklad aj zástupca Prahy 4 a bývalý podpredseda Zelených Petr Kutílek. Ako uviedol, oznámenie podal na kancelára Vratislava Mynářa, poradcu Martina Nejedlého a ďalšie osoby z Pražského hradu a okolia.

Spochybňovaný podpis vznikol vo štvrtok v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe počas Vondráčkovej návštevy u Zemana. Kontroverzná je aj samotná návšteva, keďže sa podľa hovorkyne nemocnice uskutočnila bez vedomia ošetrujúceho lekára. Vondráček sa v piatok vyjadril, že do nemocnice prišiel na žiadosť Zemana, lekárom sa ospravedlnil a tiež zdôraznil, že spomenutý dokument pred ním prezident sám podpísal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.