SI ŤIN-PCHING: ARABSKÉ ŠTÁTY SÚ PRIRODZENÍ PARTNERI ČÍNY

Si Ťin-pchingova trojdňová návšteva Rijádu prichádza v čase, keď sa Čína spolieha na dodávky ropy z oblasti Perzského zálivu, najmä Saudskej Arábie. USA stále udržiavajú základne a asi desaťtisíc vojakov v celom regióne. Štáty Perzského zálivu cítia, že pozornosť Washingtonu sa po skončení vojen v Afganistane a Iraku presunula inam.

Foto SITA/AP
Dátum 10.12.2022

Lídri arabských štátov Perzského zálivu a ďalších krajín Blízkeho východu sa v piatok stretli v Saudskej Arábii pri príležitosti štátnej návštevy čínskeho prezidenta s cieľom upevniť svoje vzťahy s Pekingom. Si Ťin-pching na samite označil členské krajiny Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) - Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené arabské amiráty - a Čínu za prirodzených partnerov pre spoluprácu, informuje agentúra Reuters.

Na samite bol saudskoarabský korunným princ Muhammad bin Salmán aj bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa. Jeho ostrovný štát má stále napäté vzťahy s Katarom. Katarský emir šejk Tamím ibn Hamad Ál Sání po dlhoročnom bojkote obnovil vzťahy s arabskými susedmi. Muhammad bin Salmán v úvodnom prejave pochválil Katar za usporiadanie futbalových majstrovstiev sveta. Šejka Tamíma srdečne pozdravil, čo bolo v čase bojkotu nemysliteľné, všíma si AP.

Si Ťin-pchingova trojdňová návšteva Rijádu prichádza v čase, keď sa Čína spolieha na dodávky ropy z oblasti Perzského zálivu, najmä Saudskej Arábie. USA stále udržiavajú základne a asi desaťtisíc vojakov v celom regióne. Štáty Perzského zálivu cítia, že pozornosť Washingtonu sa po skončení vojen v Afganistane a Iraku presunula inam, píše AP.

Počas návštevy Si Ťin-pchinga Rijád a Peking podpísali viacero strategických dohôd, z ktorých jedna sa vzťahuje na čínsku telekomunikačnú spoločnosť Huawei. Ako pripomína AP, USA varovali svojich spojencov v oblasti pred touto spoluprácou z dôvodu možnej špionáže. Čínsky prezident a saudskoarabský kráľ Salmán sa tiež dohodli, že budú každé dva roky organizovať stretnutia medzi lídrami oboch krajín, uviedla čínska štátna tlačová agentúra Sinchua.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.