SI ŤIN-PCHING PRICESTOVAL NA ŠTÁTNU NÁVŠTEVU FRANCÚZSKA
Čínsky prezident Si Ťin-pching v nedeľu pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, počas ktorej sa stretne so svojím náprotivkom Emmanuelom Macronom. Témou ich rokovaní bude široká škála otázok; od obchodných záležitostí po Ukrajinu.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v nedeľu pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, počas ktorej sa stretne so svojím náprotivkom Emmanuelom Macronom. Témou ich rokovaní bude široká škála otázok; od obchodných záležitostí po Ukrajinu, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP. Čínsky líder prichádza na návštevu Francúzska pri príležitosti 60. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Parížom a Pekingom. Zároveň ide o začiatok jeho prvej cesty po Európe od roku 2019, počas ktorej navštívi aj Srbsko a Maďarsko.
To, že si Si Ťin-pching vybral pre svoju návštevu Francúzsko ako jedinú významnú európsku mocnosť, naznačuje relatívne oteplenie čínsko-francúzskych vzťahov od Macronovej štátnej návštevy Číny v apríli 2023 a taktiež potvrdzuje postavenie francúzskeho lídra ako mocenského hráča Európskej únie. Si Ťin-pchinga, vodcu komunistického štátu s 1,4 miliardami obyvateľov, v sprievode jeho manželky Pcheng Li-jüan privítal na parížskom letisku Orly francúzsky premiér Gabriel Attal.
Si v pondelok absolvuje v Paríži celodenné rokovania, na ktorých sa zúčastní aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, a po ktorých bude nasledovať štátny banket usporiadaný Macronom. V utorok sa obaja prezidenti vyberú do Pyrenejí, kde ich čakajú menej verejné a dôvernejšie rozhovory. Kľúčovou prioritou Macrona bude upozorniť svojho hosťa na nebezpečenstvo podpory Ruska v jeho vojenskej agresii na Ukrajine, keďže západní predstavitelia sa obávajú, že Moskva už využíva čínske obrábacie stroje pri výrobe zbraní.
"Je v našom záujme, aby Čína prispievala k stabilite medzinárodného poriadku. Preto musíme s Čínou spolupracovať na budovaní mieru," uviedol Macron v rozhovore pre štvrtkové vydanie britského týždenníka The Economist. Šéf Elyzejského paláca v tom istom interview zároveň povedal, že Európa musí brániť svoje "strategické záujmy" v hospodárskych vzťahoch s Čínou, a obvinil Peking z nedodržiavania pravidiel medzinárodného obchodu.
Francúzsky prezident po svojej návšteve Pekingu v roku 2023 potešil čínske štátne médiá a znepokojil niektorých spojencov EÚ vyhlásením, že Európa by sa nemala nechať zatiahnuť do sporu medzi Čínou a Spojenými štátmi, najmä pokiaľ ide o demokratický a samosprávny Taiwan. Čína považuje tento ostrov za súčasť svojho územia a varuje, že ho jedného dňa obsadí, v prípade potreby aj silou.
Ľudskoprávne skupiny naliehajú na Macrona, aby v rozhovoroch so Si Ťin-pchingom spomenul aj ľudské práva, pričom obviňujú Čínu, že nedodržiava práva ujgurskej moslimskej menšiny a drží za mrežami desiatky novinárov. Analytici sú však skeptickí, že Macron bude mať na čínskeho lídra veľký vplyv.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.