SI ŤIN-PCHING: SME PROTI PODNECOVANIU NOVEJ STUDENEJ VOJNY

„Sme proti využívaniu krízy na Ukrajine na obviňovanie a očierňovanie tretích krajín a podnecovanie novej studenej vojny,“ povedal čínsky prezident Si Ťin-pching na spoločnej tlačovej konferencii s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Foto SITA/AP
Dátum 07.05.2024

Čínsky prezident Si Ťin-pching varoval pred očierňovaním Číny v súvislosti s konfliktom na Ukrajine a trval na tom, že Peking zohráva „pozitívnu úlohu“ v snahách o nájdenie mierového riešenia ukrajinského konfliktu. „Sme proti využívaniu krízy na Ukrajine na obviňovanie a očierňovanie tretích krajín a podnecovanie novej studenej vojny,“ povedal Si Ťin-pching na spoločnej tlačovej konferencii s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

„Tento požiar nesledujeme z boku, vždy sme zohrávali pozitívnu úlohu v dosahovaní mieru,“ dodal čínsky líder. Macron na spoločnej tlačovej konferencii v pondelok večer uviedol, že víta prisľúb Číny, že nebude Rusku dodávať zbrane. Zároveň vyjadril pochybnosti z možných dodávok technológií s dvojitým využitím.

„Vítame prísľuby čínskych úradov, že sa zdržia predávania zbraní Moskve a budú prísne kontrolovať vývoz technológií s dvojakým využitím,“ uviedol Macron. Upozornil však na to, že tieto technológie možno využiť aj na vojenské účely, a poukázal na „informácie“ o porušeniach, ktorých sa údajne v tejto oblasti dopustili niektoré čínske firmy.

Obe strany tiež vyzvali na prímerie počas letných olympijských hier, ktoré sa budú konať v Paríži. „Svet je dnes ďaleko od toho, aby bol pokojný. Ako člen Bezpečnostnej rady OSN a zodpovedná krajina vyzýva Čína spolu s Francúzskom na prímerie počas olympijských hier v Paríži,“ uviedol Si Ťin-pching po boku Macrona.

Pozastavenie vojenských konfliktov počas konania olympijských hier je dlho pretrvávajúca tradícia, pripomína agentúra Reuters. Macron sa spolu predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou snažil v pondelok počas samitu v Paríži zatlačiť na čínskeho prezidenta, aby využil svoj vplyv na zastavenie vojny na Ukrajine.

Čína v posledných rokoch posilnila obchodné a vojenské vzťahy s Ruskom, pričom USA a jej spojenci na obe krajiny uvrhli sankcie, ktorým čelí predovšetkým Moskva za inváziu na Ukrajinu v roku 2022. Macron však uviedol, že dúfa, že nadchádzajúca návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Číne pomôže zhodnotiť mierové vyhliadky. Dvojdňová návšteva Francúzska je prvou cestou Si Ťin-pchinga do Európy za uplynulých päť rokov, pričom okrem Francúzska zavíta i do Srbska a Maďarska.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.