SIEKEL DOSTAL OD SMERU VÝZVU PODPORIŤ ÚČASŤ RUSKÝCH A BIELORUSKÝCH ŠPORTOVCOV NA OH V PARÍŽI

Od roku 2004 prijíma Valné zhromaždenie OSN rezolúciu k olympijskému prímeriu. V jej rámci vyzýva vlády všetkých krajín sveta, aby sa v čase konania OH zdržalo vojnových alebo iných ozbrojených aktivít. Preto je na mieste tvrdenie, že úlohou športu je spájať a nie rozdeľovať.

Foto sita/branislav bibel
Dátum 22.02.2023

V stredu poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Richard Takáč, Dušan Galis a Viliam Záhorčák odovzdali v mene skupiny 43 poslancov národnej rady výzvu prezidentovi Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antonovi Siekelovi, aby podnikol všetky kroky potrebné k tomu, aby SOŠV podporil účasť športovcov z Bieloruska a Ruskej federácie na budúcoročných olympijských hrách (OH) v Paríži. „Máme za to, že šport je apolitický, olympijské hry sú vrcholom športového podujatia, ktorý v sebe nesmie niesť znaky nenávisti, nevraživosti, neúcty alebo diskriminácie. Naopak, sú symbolom mieru a prejavov súdržnosti naprieč spektrom zúčastnených 90 krajín z celého sveta,“ uviedol R. Takáč.

Povedal ďalej, že hovoril s Mikulášom Timkom, ktorý bol v rokoch 1980 - 90 trénerom reprezentácie Československa v zápasení vo voľnom štýle. Vtedajší politici rozhodli o tom, že napríklad v Moskve sa v roku 1980 nezúčastnili športovci z USA a v roku 1984 sa v Los Angeles nezúčastnili športovci zo ZSSR a z Československa. A práve vtedy sa stalo, že náš zápasník Jožko Lohyňa, ktorý sa nemohol v 1984 zúčastniť OH, bol vo vrchole svojej športovej kariéry a dosiahol by medailový úspech, pravdepodobne aj zlatý. Je neprípustné, aby politici rozhodovali o tom, kto sa môže zúčastniť olympiády a kto nie. Tí športovci, ktorí sa pripravujú celý život na OH, ktorí si celý život odriekajú, tvrdo na sebe pracujú. 

V 1994, keď bola zimná olympiáda v Lillehameri, Medzinárodný olympijský výbor v spolupráci s OSN prvýkrát vyhlásil tzv. olympijské prímerie. „Nadväzuje na dávnu tradíciu z čias Antických olympijských hier, keď znesvárené grécke mestské štáty v presne vymedzenom období pred začiatkom hier v Olympii a počas nich, museli rešpektovať všeobecné prímerie. Takisto museli všetkým športovcom, ktorí išli súťažiť do Olympie, zaručiť bezpečný prechod cez vlastné územie. Ktorý štát to porušil, bol z účasti na hrách vylúčený,“ priblížil.

Od roku 2004 prijíma Valné zhromaždenie OSN rezolúciu k olympijskému prímeriu. V jej rámci vyzýva vlády všetkých krajín sveta, aby sa v čase konania OH zdržalo vojnových alebo iných ozbrojených aktivít. Preto je na mieste tvrdenie, že úlohou športu je spájať a nie rozdeľovať. Športovci by nemali byť diskriminovaní z hľadiska rasy, vierovyznania či národnosti, naopak malo by im byť umožnené v duchu olympijského hesla "Rýchlejšie. Vyššie. Silnejšie." férovým spôsobom preukázať schopnosti počas tohto najvýznamnejšieho sviatku športu. A to napríklad aj pod neutrálnou bielou vlajkou.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.