ŠIMEČKA SA ZOBUDIL: CELÝ COVID SI NAJVIAC ODSKÁKALI DETI. PRIŠLI O ŠKOLU AJ O KRÚŽKY, ICH RODIČIA O ZAMESTNANIE

Čerstvo vymenovaný podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka zrazu hovorí o tom, aký dopad môže mať na deti neustála mašinéria okolo Covidu. Zrazu, keď už je naozaj neskoro, ľutuje deti, na ktorých psychickom zdraví mohla pandémia zanechať celoživotné, neraz aj fatálne následky. 

Foto SITA/Branislav Bibel
Dátum 28.01.2022

Čerstvo vymenovaný podpredseda EP Michal Šimečka na svojom Facebooku 28. januára 2022 uverejnil príspevok:

Celý ten covid si najviac odskákali deti. Ich duša sa lieči horšie ako zlomenina, nedá sa zoperovať, ani dať do dlahy. Tieto slová z dnešnej návštevy Kliniky detskej psychiatrie si budem pamätať veľmi dlho.
Deti prišli o školu, prišli o krúžky, a ich základný protektívny prvok - rodina - zostal otrasený stratou zamestnania rodičov, alebo úmrtiami najbližších. Dramaticky stúpol počet suicidálnych myšlienok aj pokusov, úzkosti a mentálne anorexie sa posúvajú do čoraz nižších vekových skupín - dnes im čelia už desaťročné deti.

Dostať sa včas k ambulantnej starostlivosti, komplexnej diagnostike, k hospitalizácii alebo doliečovaciemu miestu je beh na dlhú trať, často trvajúci mesiace. Lekári aj sestry sú po vlne covidu vyhorené, traumatizuje ich aj rozhodovanie o tom, koho prijať a koho musia z kapacitných dôvodov odmietnuť. Rodičia, pre ktorých potomka nie je nikde miesto, musia zas znášať extrémnu záťaž non-stop dohľadu nad svojim trápiacim sa dieťaťom, často 24 hodín denne 7 dní v týždni.
Šírme prosím toto posolstvo. Deti potrebujú našu pomoc, musí to byť naša absolútna priorita aj morálna povinnosť. A zdôrazňujú to aj ekonómovia - každé euro, ktoré vložíme do včasnej psychologickej a psychiatrickej intervencie, ušetrí okrem utrpenia a životov aj násobne viac zdrojov v zdravotníctve, sociálnom systéme a celej ekonomike.
Ďakujem riaditeľovi NÚDCH Dr. Bartoňovi a prednostke kliniky Dr. Trebatickej za jasné pomenovanie týchto problémov. Na ich riešenie budem tlačiť v domácej aj v európskej politike, ako len bude možné.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.