ŠKANDÁL NA ÚRADE VLÁDY - ODPOČÚVAL NIEKTO ČLENOV VLÁDY? MUSELA ZASAHOVAŤ NAKA!

Počas utorkového zásahu NAKA na úrade vlády boli zadržané štyri osoby za ohrozenie strategickej bezpečnosti a záujmov štátu.

Foto Extra PLUS
Dátum 10.06.2020

V utorok (9.6.2020) zasahovala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES), kde zadržala 4 osoby. 

Informovala o tom polícia SR na sociálnych sieťach. 

Utorkový zásah v priestoroch úradu vlády súvisí s podozreniama z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu.

Poslanec Národnej rady SR a exminister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) i poslanec parlamentu a bývalý vedúci Úradu vlády SR Matúš Šutaj Eštok (Smer-SD) sú prekvapení z informácií o údajnom odpočúvaní a sledovaní štátnej počítačovej siete Govnet. Spoločne však deklarujú, že o tom nič nevedia.
   
"Ja som dosť v šoku, čo počujem. Absolútne však nič o tom neviem, počkám si, ako bude prebiehať vyšetrovanie," povedal Kamenický.

Ak by sa odpočúvanie potvrdilo, tvrdí, že on osobne sa nemá čoho obávať. "Ja mám svedomie čisté," podotkol s tým, že samotné odpočúvanie vníma ako problém, keďže každý štátny úrad pracuje s citlivými dátami. "

"Určite sa to zistí a určite sa to bude medializovať," reagoval v stredu bývalý podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Rašiho by znepokojilo, keby k zásahu do systému Govnet došlo bez súhlasu alebo povolenia. Podľa jeho slov by to znamenalo, že sa niekto snažil preniknúť do Govnetu a získavať informácie o minulej vláde. 


"Keď hovoria, že našli niečo externé na serveroch, to zjavne znamená, že tam niekto niečo dal. Bezpečnosť štátu je o tom, že chránite priestor zvonka softvérmi, špeciálnymi inštaláciami, aby ste sa ubránili útokom zvonka. Môžete chrániť priestor aj zvnútra, aby ste identifikovali únik informácií, ktorý môže nastať v agentúrach alebo v organizáciách, ktoré zabezpečujú komunikáciu a bezpečnosť štátu," komentoval.

Pripustil, že je možné, že teoreticky do systému "niekto" nainštaloval "niečo" bez akéhokoľvek relevantného súhlasu akejkoľvek relevantnej organizácie, ktorá môže informácie na ochranu štátu spracovávať. "Znepokojovať by nás to malo vtedy, keby to naozaj bola činnosť, ktorá bola urobená nelegálne," dodal.

Ak niekto zneužil situáciu, keď sa mal postať o bezpečnosť a urobil niečo iné, bude musieť byť braný na zodpovednosť. Vyhlásil to expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Verím, že ak niekto zo strany štátu takéto zariadenie namontoval, tak bude vedieť zodpovedať, prečo to namontoval, aký typ zariadenia to bol a na čo slúži. Ak to bola nejaká súkromná organizácia alebo tajná služba iného štátu, tak sa budem pýtať, či nezlyhali bezpečnostné zložky," skonštatoval Pellegrini.

Pripomenul, že ešte ako premiér nariadil vykonať testy bezpečnosti vládneho Govnetu, a to po kybernetickom útoku na rezort slovenskej diplomacie. Výsledky auditu mali následne preukázať, že niektoré subjekty mohli disponovať technológiami, ktoré by mohli bezpečnostné bariéry Govnetu prelomiť. Podľa Pellegriniho preto vydali na bezpečnostnej rade pokyn na vykonanie opatrení, ktoré by tomu zabránili.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.