ŠKANDALÓZNE VYHLÁSENIE - AMERIČANIA A BRITI SI PRISVOJILI VÍŤAZSTVO

Ruské ministerstvo: Sme veľmi rozhorčení z pokusu o prekrucovanie vplyvu...rozhodujúceho prínosu našej krajiny v porážke fašizmu. Americkí predstavitelia nemajú odvahu ani vôľu vzdať hold nepopierateľnej úlohe a obrovskému počtu obetí, ktoré utrpela Červená armáda a sovietsky ľud v mene celého ľudstva.

Foto 
Dátum 10.05.2020

MOSKVA 10. mája (TASR/extraplus.sk) - Rusko obvinilo v nedeľu Spojené štáty zo znižovania významu Sovietskeho zväzu pri porážke nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Podľa agentúry AFP ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Moskva sa usilovala o "seriózny rozhovor" v tejto záležitosti s americkými partnermi. 

"Sme veľmi rozhorčení z pokusu o prekrucovanie vplyvu... rozhodujúceho prínosu našej krajiny," uviedlo ruské ministerstvo. AFP poznamenala, že vo vyhlásení Bieleho domu na Facebooku z 8. mája pri príležitosti 75. výročiu víťazstva nad nacistickým Nemeckom sa spomínajú ako víťazi len USA a Británia.

"Americkí predstavitelia nemajú odvahu ani vôľu vzdať hold nepopierateľnej úlohe a obrovskému počtu obetí, ktoré utrpela Červená armáda a sovietsky ľud v mene celého ľudstva," uviedlo ďalej ruské ministerstvo.

Vyhlásenie USA označilo za "obzvlášť malicherné" a vyzvalo Washington, aby z pamiatky na rok 1945 nevyrábal "nový problém pre bilaterálne vzťahy, ktoré už prechádzajú ťažkým obdobím".

AFP napísala, že druhá svetová vojna je veľmi citlivou otázkou v postsovietskom Rusku, ktoré sa snaží znovu vybudovať svoju prestíž a moc pod vedením prezidenta Vladimira Putina.

Moskva obviňuje aj západnú Európu, Poľsko a Ukrajinu zo znižovania významu svojej úlohy v konflikte.
Počas druhej svetovej vojny zahynulo na sovietskej strane približne 27 miliónov ľudí, dodala AFP.

ČÍTAJTE TIEŽ:

ZA SLOBODU VĎAČÍME RUSOM, NIE AMERIČANOM

V tejto súvislosti šéfredaktorka Extra plus uviedla, že za slobodu a mier vďačíme 26 miliónom obetí – občanom bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí oslobodili bývalé Československo, ale aj Európu spod šesťročného vojenského besnenia pod vedením hitlerovského Nemecka. Počas druhej svetovej vojny padlo 26 miliónov vojakov Červenej armády, 7 miliónov Nemcov a 418-tisíc Američanov. Pri oslobodení Československa položilo život 551 432 Rusov a priamo na území vtedajšieho Československa umrelo 140-tisíc vojakov Červenej armády. Ak sa nám v rámci prepisovania dejín niekto snaží povedať, že nás oslobodili Američania a nie Rusi, tak si treba porovnať stratu amerických životov - na území celej Európy počas druhej svetovej vojny zomrelo 135 576 amerických vojakov. Po skončení druhej svetovej vojny ostalo 35 miliónov invalidov a 20 miliónov sirôt. 

https://www.extraplus.sk/clanok/za-slobodu-vdacime-rusom-nie-americanom

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.