SKLENÁR: BUĎME HRDÍ, ŽE SME SÚČASŤOU NATO

Martin Sklenár, bezpečnostný analytik a bývalý minister obrany: Buďme na to hrdí a nebojme sa povedať, že sme súčasťou organizácie, ktorá naozaj má zmysel najmä v súčasnosti, keď chceme byť ochránení proti tomu, aby sa vojna na Ukrajine nepreliala k nám.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 29.03.2024

Slovensko by malo byť hrdé na to, že je súčasťou NATO, a to predovšetkým v súčasnej situácii, keď na susednej Ukrajine zúri vojna. V relácii CD Klub Pavla Demeša v TASR TV to pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Severoatlantickej aliancie uviedol bezpečnostný analytik a bývalý minister obrany Martin Sklenár.

„Buďme na to hrdí a nebojme sa povedať, že sme súčasťou organizácie, ktorá naozaj má zmysel najmä v súčasnosti, keď chceme byť ochránení proti tomu, aby sa vojna na Ukrajine nepreliala k nám,“ vyhlásil Sklenár.

Zároveň poznamenal, že oslavy 20. výročia vstupu Slovenska do NATO sa zdajú byť zatiaľ veľmi vlažné. Podľa Sklenára je však dôležité si toto výročie pripomenúť a zaslúžia si to slovenskí vojaci i obyvatelia, pretože ide o zásadný úspech a míľnik v dejinách Slovenska.

„Nebojme sa pripomenúť si, že za 20 rokov sme naozaj presvedčili v NATO aj ostatných, že sme spoľahlivý, dôveryhodný a schopný partner a spojenec, ktorý dokáže veľmi dobre pomôcť aj pri obrane celej aliancie svojimi spôsobilosťami,“ povedal Sklenár.

„NATO je naozaj najsilnejšia organizácia obranného charakteru... Tú úroveň bezpečnosti a stability, ktorá sa odrazila aj v ekonomickom rozvoji, nevieme získať v žiadnej inej organizácii,“ uviedol analytik.

Pripomenul, že pred vstupom do NATO sa diskutovalo o tom, či by Slovensko nemalo zostať neutrálne. Išlo by však podľa neho o neutralitu podobnú tej ukrajinskej. Kyjev totiž v roku 1994 podpísal memorandum s iným krajinami vrátane Ruska, ktoré prisľúbili, že na ňu nezaútočia. „Bol to iluzórny scenár odsúdený na neúspech,“ vyhlásil Sklenár. Je preto rád, že diskusia v SR nakoniec vyústila do toho, že najlepšie záruky vie Slovensku poskytnúť NATO.

Situácia na Ukrajine a zahranično-bezpečnostná politika Ruska sú v súčasnosti dôležité aj z hľadiska ďalšieho formovania NATO. Aliancia totiž musí posunúť do modernej doby svoje plány z čias studenej vojny týkajúce sa prípadného napadnutia jedného z jej členov Ruskom. „Hlavná výzva v súčasnosti je, samozrejme, podporiť Ukrajinu v jej boji proti Ruskej federácii,“ dodal Sklenár.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.