SKLENÁR: DAROVANÍM TECHNIKY UKRAJINCOM SA OBRANYSCHOPNOSŤ SLOVENSKA NEOSLABILA

Minister obrany Martin Sklenár dodal, že išlo o stíhačky MiG-29, ktoré nemohli už ani lietať, a S-300, ktorá síce bola schopná fungovať, ale mala obmedzené schopnosti, čo sa týka použitia munície.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 09.07.2023

Minister obrany Martin Sklenár v rozhovore pre denník Pravda uviedol, že darovaním techniky sa obranyschopnosť Slovenska rozhodne neoslabila. Vláda pri posudzovaní toho, čo môže Slovensko darovať, zvažuje podľa Sklenára viacero faktorov. Či máme možnosti darovať, aký to má vplyv na obranyschopnosť krajiny, a ak by to nejaký malo, ako sa to dá kompenzovať.

„Každé jedno darovanie bolo takto vyhodnotené. Keď sa pozrieme na to, čo SR darovala, tak sú to buď systémy, ktoré sme nepoužívali, alebo munícia na systémy, ktoré sme už v armáde ani nemali,“ vysvetlil pre Pravdu Sklenár a dodal, že išlo o stíhačky MiG-29, ktoré nemohli už ani lietať, a S-300, ktorá síce bola schopná fungovať, ale mala obmedzené schopnosti, čo sa týka použitia munície.

„Ako Migy-29, tak aj S-300 a ďalšie systémy sovietskej proveniencie sú síce teraz funkčné, ale v priebehu krátkeho obdobia by sme nemali schopnosť ich používať, udržiavať, opravovať a nakupovať na ne náhradné diely a muníciu. Teraz je situácia, kedy tieto systémy využiť,“ doplnil minister. Nesúhlasí ani s tvrdením, že by nemecké tanky Leopardy boli „šroty“. Naopak, hovorí, že slovenskú obranyschopnosť už posilňujú.

„Tri už máme tu, do konca rok ich bude 15. Nemecko v rámci bojovej skupiny, ktorá tu pôsobí, nedávno na Slovensko doviezlo ďalších 14 tankov Leopard. Mal som možnosť vidieť ich na Lešti. Je to ohromná sila, ktorá je pripravená brániť SR v rámci kolektívnej obrany. Je to úroveň obranyschopnosti našej krajiny, ktorú sme tu nikdy nemali,“ dodal minister.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.