SKLENÁR: SLOVENSKO SA MUSÍ PRIPRAVIŤ NA PRÍTOMNOSŤ VÄČŠIEHO POČTU VOJAKOV ZO ZAHRANIČIA

Martin Sklenár, minister obrany: Neznamená to, že nevyhnutne okamžite po samite sa u nás začne zvyšovať počet vojakov. Skôr sa chceme sústrediť na budovanie infraštruktúry, zásob a dohôd o vojenskej mobilite, teda o schopnosti rýchlo prepraviť vojakov.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 07.07.2023

Pre Slovensko budú na nadchádzajúcom samite NATO vo Vilniuse 11. a 12. júla najdôležitejšími témami posilňovanie schopnosti aliancie reagovať na prípadný ozbrojený útok voči niektorému z jej členov, ustanovenie dvoch percent HDP na obranu ako minima a vzťah Ukrajiny a NATO. Minister obrany Martin Sklenár to uviedol po rokovaní vlády.

Ktorákoľvek členská krajina aliancie by sa podľa Sklenára mala vedieť v prípade ozbrojeného útoku spoľahnúť, že NATO bude schopné zareagovať a obrániť spojenca. Ako avizoval Sklenár, pre Slovensko to bude znamenať aj postupné zvyšovanie schopnosti prijať na svojom území viacero vojakov zo zahraničia, aby sa mohli pripravovať aj na obranu SR s využitím systému kolektívnej obrany.

„Neznamená to, že nevyhnutne okamžite po samite sa u nás začne zvyšovať počet vojakov. Skôr sa chceme sústrediť na budovanie infraštruktúry, zásob a dohôd o vojenskej mobilite, teda o schopnosti rýchlo prepraviť vojakov,“ upozornil minister.

Dve percentá HDP na obranu sa majú stať pre členské krajiny minimom. „Očakáva sa, že investície, ktoré sú potrebné najmä v krajinách, ako je SR, ktoré majú veľký vnútorný dlh v oblasti obrany, si budú vyžadovať viac ako dve percentá HDP na obranu,“ vysvetlil.

Témou samitu bude aj situácia na Ukrajine a jej budúcnosť vo vzťahu s NATO. „Z Vilniusu pošleme signál o tom, ktoré kroky by sme si vedeli predstaviť, že by Ukrajina nemusela absolvovať v prístupovom procese po tom, ako bude vyriešený konflikt na jej území,“ avizoval Sklenár.

Na samite sa má podľa šéfa rezortu potvrdiť aj rozhodnutie o vytvorení rotačného modelu protivzdušnej obrany v rámci NATO s využitím všetkých spôsobilostí, ktoré majú členské krajiny tak, aby pôsobili tam, kde bude najväčšia hrozba.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.