SKLENÁR: V PODPORE UKRAJINY NECHCEME POĽAVIŤ

Martin Sklenár, minister obrany SR: Ukrajina sa už druhý rok hrdinsky bráni proti ruskému agresorovi, pričom podpora krajín medzinárodného spoločenstva je pre ňu kľúčová. Poľaviť preto nechceme ani my. Sme odhodlaní naďalej dôsledne posudzovať všetky požiadavky ukrajinskej strany v závislosti od našich možností tak, aby sme prispeli k jej obrane.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 25.05.2023

Minister obrany SR Martin Sklenár sa vo štvrtok prostredníctvom videokonferencie zúčastnil na rokovaní tzv. Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny vo formáte ministrov obrany vybraných krajín. Riešili sa aktuálne potreby Ukrajiny pre obranu proti ruskej agresii. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva obrany SR.

"Ukrajina sa už druhý rok hrdinsky bráni proti ruskému agresorovi, pričom podpora krajín medzinárodného spoločenstva je pre ňu kľúčová. Poľaviť preto nechceme ani my," uviedol šéf slovenského rezortu obrany. Ako doplnil, sú odhodlaní naďalej dôsledne posudzovať všetky požiadavky ukrajinskej strany v závislosti od našich možností tak, aby sme prispeli k jej obrane. Sklenár pripomenul, že Slovensko patrí medzi najaktívnejšie štáty v oblasti podpory Ukrajiny.

Doterajšia pomoc zahŕňa systém protivzdušnej obrany S-300, odmínovacie systémy Božena, 30 vyradených bojových vozidiel pechoty BVP-1, päť dopravných vrtuľníkov, muníciu, palivo, 13 stíhacích lietadiel MiG-29 a časť protilietadlového raketového systému KUB. Okrem toho Slovensko podporuje Ukrajinu prostredníctvom prevádzky na opravu ukrajinskej vojenskej techniky v Michalovciach.

Podieľa sa aj na výcviku ukrajinských vojakov spoločne s členskými štátmi EÚ v rámci misie EUMAM. Kontaktná skupina pre podporu Ukrajiny sa od svojho sformovania 26. apríla 2022 stretáva pravidelne s cieľom hľadať spoločne cesty, ako podporiť Ukrajinu v jej boji proti agresorovi. Štvrtkové stretnutie bolo 12. v poradí.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.