SKLENÁR: VYBUDOVANIE ŤAŽKEJ MECHANIZOVANEJ BRIGÁDY SI VYŽADUJE NÁKUP MODERNEJ TECHNIKY A ZVYŠOVANIE POČTOV VOJAKOV

Podľa hodnotenia NATO bude SR schopná poskytnúť ťažkú mechanizovanú brigádu od roku 2035. „Investičný dlh sa darí postupne doháňať. Dôkazom je napríklad podpis zmlúv na pásovú a kolesovú techniku alebo dodanie 15 tankov Leopard 2A4 výmenou za techniku darovanú Ukrajine,“ uviedol minister obrany Martin Sklenár.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 05.07.2023

Splnenie prioritného záväzku, a to vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády si vyžaduje nákup modernej techniky a taktiež zvyšovanie počtov profesionálnych vojakov. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol minister obrany Martin Sklenár. Ako vysvetlil, ide o časovo a finančne náročné procesy. V poslednom období sa v nich podľa Sklenára darí napredovať v pomerne dobrom tempe.

Podľa hodnotenia NATO bude SR schopná poskytnúť ťažkú mechanizovanú brigádu od roku 2035. „Rok 2035 je z pohľadu vybudovania mechanizovanej brigády v požadovanej kvalite a kvantite reálny, dôležité však bude, do akej miery budú v nasledujúcich rokoch stabilné investície do obrany, ako aj to, či sa staneme krajinou ochotnou a schopnou vnímať svoje potreby v oblasti obrany aj za hranicu jedného volebného obdobia,“ povedal Sklenár.

Šéf rezortu obrany vysvetlil, že zaostávanie v budovaní ťažkej mechanizovanej brigády vyplýva predovšetkým z dôvodu dlhodobo pretrvávajúcich oneskorení modernizačných projektov, nízkej personálnej naplnenosti a enormného investičného dlhu z minulosti.

„Investičný dlh sa však najmä počas posledných troch rokov vďaka naštartovaniu potrebných procesov darí postupne doháňať. Dôkazom je napríklad podpis zmlúv na pásovú a kolesovú techniku, dodanie 15 tankov Leopard 2A4 výmenou za techniku darovanú Ukrajine, ako aj ďalšie prebiehajúce a pripravované dodávky techniky, plánovaný nárast počtu profesionálnych vojakov či ďalšie investície do obrany,“ uzatvoril Sklenár.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.