SKRYTÉ FENOMÉNY SLOVENSKA

Roman Stopka: Žijeme v dobe, keď sú domáci hrdinovia, ktorí tvoria a na vlastné riziko presadzujú štátu prospievajúce hodnoty, zaznávaní a vytesňovaní do izolácie.

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 26.12.2021

Štvrtý ročník odovzdávania Ceny Extra plus za prácu v prospech Slovenskej republiky sa tento rok konal 4. novembra v komornom duchu pezinského zámku Šimák. Pre obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu zvažovali organizátori – riaditeľka vydavateľstva Mayer media a šéfredaktorka časopisu Extra plus Lenka Mayerová a predseda výberovej komisie Roman Stopka – prerušiť túto tradíciu a v roku 2021 ceny neodovzdať, napokon sa však rozhodli ísť po vytýčenej ceste. „Každoročne dostávame množstvo podnetov a návrhov a nominácie na Cenu Extra plus za Prácu v prospech Slovenskej republiky, a nebolo to inak ani tento rok. Sme radi, že dnes máme možnosť oceniť osobnosti, ktoré si naša verejnosť a mainstreamové médiá všímajú len veľmi málo, hoci pre slovenskú spoločnosť boli ich skutky prínosom,“ vysvetlila Lenka Mayerová.

Zľava: Oto Kubančík, Ján Dibala, Peter Ličko, Emil Vestenický, Roman Stopka, Lenka Mayerová, Štefan Gombík, Gabriela Pastvová.

Celorepublikový dosah

Laureátmi štvrtého ročníka Ceny Extra plus boli štyri významné osobnosti – profesor Jaroslav Husár, plukovník vo výslužbe Ing. Ján Dibala, Ing. Peter Ličko a Oto Kubančík. Na podujatí sa okrem členov redakcie Extra plus zúčastnili aj podpredsedovia strany PSN generálmajor vo výslužbe Emil Vestenický a Štefan Gombík.

Roman Stopka a Ján Dibala.

 

Oto Kubančík, Lenka Mayerová a Peter Ličko.

 

Roman Stopka a Peter Ličko.

Stretnutie v srdečnom duchu otvoril svojím prejavom predseda výberovej komisie Roman Stopka. Priblížil, že budú ocenené osobnosti s celorepublikovým dosahom, ktoré sa činorodosťou v svojej špecifickej oblasti zaslúžili o povznesenie poznania našich občanov, riadiacich štruktúr spoločnosti a slovenskej kultúry vôbec. „Žijeme v dobe, keď štátna moc, vo všeobecnosti brané, nemá záujem o rast národnej kultúry, keď niet záujmu štátnikov na prospechu štátu ako celku, keď vinou štátnej moci upadá školstvo i význam vzdelanosti a prenikavej mysle.

Žijeme v časoch, keď sa odhaľovaním pravdy pohŕda a nositelia poznania sú ignorovaní a často zosmiešňovaní. Žijeme v časoch, keď je v našom domácom prostredí štátnou mocou vyzdvihovaná a uprednostňovaná priemernosť ducha, úslužnosť až servilnosť povahy vo vzťahu k zahraničným autoritám. Takí jedinci sú pretláčaní na vysoké štátne posty i úrovne štát riadiacej hierarchie. Žijeme v časoch, keď aj našu domácu politickú moc ovládli svetové finančné kruhy prostredníctvom nadnárodných korporácií a zväzov, nastrčenými mocibažnými figúrkami diktujú svoju vôľu. Pričom s im vlastnou aroganciou ignorujú základné ľudské záujmy, potreby, zdravie i život. Domáci hrdinovia, ktorí tvoria a na vlastné riziko presadzujú štátu prospievajúce hodnoty, sú zaznávaní a vytesňovaní do izolácie,“ uviedol predseda výberovej komisie Roman Stopka.

Práca s významom

Profesor Husár, ktorý cenu získal za prínos do ekonomiky a hospodárstva Slovenskej republiky, ako aj za reprezentáciu Slovenskej republiky na svetových ekonomických fórach, sa na oceňovaní z osobných dôvodov nezúčastnil. Absolvent viacerých popredných svetových univerzít pravidelne prednášal na univerzitách v talianskom Neapole, nemeckom Halle, anglickom Coventry, ale aj v Halifaxe v Kanade. Napísal šesť autorských kníh z ekonómie, ale aj veľké množstvo článkov v odborných časopisoch. Ostatní laureáti boli na oceňovaní prítomní aj osobne.

Plukovník vo výslužbe Ján Dibala získal Cenu Extra plus za prínos do oblasti armádneho spojenia, ako aj do oblasti slovenskej vojenskej histórie a numizmatiky. Je považovaný za špecialistu v oblasti armádneho spojenia a na svojom konte má deväť vojenských i civilných ocenení, medzi ktorými sa nachádza aj vyznamenanie za statočnosť – v roku 1967 zachránil ľudský život. 

Peter Ličko a Oto Kubančík získali cenu za prínos do oblasti strojníctva, konštrukcie a následne do oblasti patentov najmä pri odmínovacom systéme Božena, ako aj úspešného projektu ťahača lietadiel a vojenskej techniky Talet 30. „Som presvedčený, že každá práca má pre ľudskú spoločnosť význam v tej miere, akú šírku spoločnosti ovplyvní, ako posunie ľudské možnosti, ako človeka kultivuje. Vy ste sa neraz stretli aj s temnejšími postojmi predstaviteľov spoločnosti. Museli ste prekonávať prekážky kladené vám pod nohy početnými neprajníkmi. Vďaka vám, vzácni páni, za všetko, čo vaša práca, váš um i úsilie občanom i spoločnosti bývalého Česko-Slovenska i dnešnej Slovenskej republiky priniesli. S úctou sa skláňam pred vaším umom, vašimi vedomosťami i schopnosťami,“ prihovoril sa oceneným Roman Stopka.

Slávnostný obed spojený s oceňovaním osobností bol v závere vyšperkovaný ochutnávkou špičkových vín zo zámockej pivnice. Priateľský duch, živá konverzácia a stretnutie inšpiratívnych ľudí bolo jedným z mála potešení, ktoré sme si v súčasnej dobe mohli dopriať a už teraz sa s nadšením dívame do budúcnosti, kde sa črtá piaty ročník Ceny Extra plus.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.