SLIAČANOM SA NEPÁČI, ŽE NAĎ A MAINSTREAM ZOSMIEŠŇUJE ICH REFERENDUM

Referendová otázka o súhlase so zriadením americkej základne v Sliači nemala dať len odpoveď na aktuálnu situáciu na tamojšom letisku, ale aj na to, čo bude alebo môže byť v areáli letiska v budúcnosti. 

Foto SITA/TOMáš SOMR
Dátum 04.11.2022

Referendová otázka o súhlase so zriadením americkej základne v Sliači vznikala v čase uzatvárania slovensko-americkej zmluvy ako konsenzus mnohých občianskych názorov a po konzultácii s právnikmi a nemala dať len odpoveď na aktuálnu situáciu na tamojšom letisku, ale aj na to, čo bude alebo môže byť v areáli letiska v budúcnosti. Na piatkovej tlačovej konferencii v Sliači o tom informovali členovia petičného výboru, ktorí boli iniciátormi petície a zbierali podpisy.

"Sme všetko ľudia bez politických ambícií a politického krytia. Využili sme toto referendum ako prvok priamej demokracie, urobili sme len to, čo sme chceli a vedeli," povedal jeden z členov petície Ján Jančík. "Nepáči sa nám, ako je samotné referendum a jeho výsledky znevažované a zosmiešňované," dodal. Podľa členov petičného výboru nikto z nich pred niekoľkými mesiacmi nepoznal a dodnes nepozná obsah zmluvy medzi Slovenskom a USA, zrejmé podľa nich je, že na letisku budú v krátkom čase napríklad bojové lietadlá F-16, vojenské sklady i zbraňové systémy. Toto referendum sa malo ľudí pýtať, či sú za takéto zásahy do ich životov. "Preto, ak bude treba, budeme bojovať aj ďalej," zdôraznil Jančík.

Ako uviedla primátorka Sliača Ľubica Balgová, referendum prebehlo podľa zákona, petíciu podpísalo viac ako 30 percent voličov. "Realizáciou referenda sme len rešpektovali vôľu občanov," pripomenula. Podľa nej samotná otázka referenda a jeho výsledok len hovorí poslancom mestského zastupiteľstva, aby vo veci konali. VZN o referende, ktoré prijali poslanci mestského zastupiteľstva v Sliači, teraz skúma prokurátor. Jeho rozhodnutie ešte mesto ani členovia petičného výboru nepoznajú.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.