SLNIEČKARI CHCÚ ZNIČIŤ MIKULÁŠSKE TRADÍCIE

Holandský premiér Mark Rutte chce zakázať čerta, ktorý sprevádza Sv. Mikuláša, lebo je podľa neho karikatúrou na Afroameričanov.

Foto TASR/Milan Ivanič
Dátum 15.06.2020

V Holandsku sa konajú protirasistické demonštrácie po zabití Afroameričana Georga Floyda. Holandský premiér Mark Rutte pripustil, že diskriminácia predstavuje problém aj v Holandsku. 

Priznal, že aj jeho názory sa vyvíjajú. Napríklad postroj k Čiernému Petrovi, ktorý v Holandsku patrí neodmysliteľne ku vianočným sviatkom. Ešte pred siedmimi rokmi mal Rutte debatu o čertovi, ktorý je podľa mnohých ľudí karikatúrou Afroameričanov.

Holandsko už v minulosti vyzvalo aj OSN aby odstránilo túto mikulášsku tradíciu.

Príspevok uverejnil na svojom Facebooku Radim Fiala, 15. júna 2020.

Slniečkari chcú zničiť naše národné tradície.Holandský premiér Mark Rutte chce zrušiť postavu čerta, ktorý sprevádza Mikuláša. Postavu Čierneho Petra, ktorý chodí s Nicholasom a má čiernu tvár. Zakážame nabudúce krtkečka, lebo je čierny? A nechcú nám nabudúce zakázať celého Mikuláša lebo nosí na čapici kríž, ktorý môže "urážať" moslimov? Z čoho nabudúce urobia rasizmus? 


Holandský premiér poznamenaal, že od roku 2013 stretol množstvo ľudí, vrátane malých detí, ktoré sa citili byť diskriminované preto, že predstavujú černocha. To je podľa Rutteho to posledné, čo sa očakáva od sviatkov, ktoré sú určené najmä deťom. "Očakávam, že o pár rokov už žiadny Čierny Petrovi nebudú," prehlásil premiér.

V Holandsku s Mikulášom nechodí čert, ale Čierny Peter (Zwarte Piet), ktorý podľa tradície doprevádza Sv. Mikuláša zo Španielska do Holandska a predstavuje postavu španielského Maura. Nakoľko majú Maurovia tmavšiu pokožku, má logicky táto postavu začierňenú tvár od sadze, pretože podľa legendy nosí deťom darčeky, keď sa za nimi spúšťa komínom. Podľa slniečkarov ide ale o rasizmus. Nabudúce nám budú chcieť v Českej republike zakázať čertov, pretože aj tí majú začiernenú tvár! Chcú zrušiť všetky tradície a všetku národnú hrdosť. 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.