SLNIEČKARSKA DIKTATÚRA

Vladimir Putin: Priaznivci liberálnych myšlienok agresívne vnucujú svoj názor väčšine

Foto ARCHÍV
Dátum 30.06.2019

OSAKA 29. júna (TASR/Extra plus) - Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu na záver summitu G20 v japonskej Osake opäť vystúpil proti západnému liberalizmu. Uviedol tiež, že prístupy, akým je napríklad ústretovosť voči migrantom, poškodzujú záujmy domáceho obyvateľstva. Dodal, že výsledky volieb ukazujú, že ľudia chcú zmenu.

Nedávno v rozhovore pre denník Financial Times (FT) sa Putin vyjadril aj k postaveniu LGBT komunity v Rusku, pričom vyhlásil, že Rusko s ňou nemá žiaden problém, ale niektoré veci sú pre ruskú spoločnosť neprimerané a neprijateľné. 

V sobotu sa Putin k tomuto rozhovoru vrátil, keď vyhlásil, že "idea liberalizmu je mnohoraká. Vo všeobecnosti nespochybňujem jej príťažlivosť". V súvislosti s tým však pripomenul dôsledky migrácie - napríklad to, že "v niektorých európskych krajinách rodičom hovoria, že ich dcéry by do školy nemali chodiť oblečené v sukni - z bezpečnostných dôvodov". "To už má byť čo?" pozastavil sa Putin, pričom dodal, že liberalizmus sa akoby začal sám likvidovať.

Putin sa vrátil aj k polemike s britským spevákom Eltonom Johnom, ktorý ruského lídra kritizoval za to, že v rozhovore pre FT uviedol, že liberalizmus sa stal zastaraným. 

V sérii tvítov spevák napísal, že kategoricky nesúhlasí s názorom ruského vodcu, že myšlienka multikulturalizmu a definície viacerých pohlaví a sexuálnych orientácií v modernej spoločnosti sú zastarané a už neplatia.

Ruský prezident v sobotu v reakcii na to vyhlásil, že Elton John je brilantný ako spevák, ale vo veci práv komunity LGBT v Rusku sa veľmi mýli.

Putin v sobotu na tlačovej konferencii v Osake pripomenul, že v Rusku existuje zákon, ktorý je v niektorých krajinách vnímaný kriticky a týka sa zákazu propagovania homosexuality medzi neplnoletými osobami. 

"Dajme človeku čas, aby vyrástol, stal sa dospelým a potom sa rozhodol, kto je. Nechajme deti na pokoji," vyhlásil Putin na obranu tohto zákona. Problém podľa neho spočíva v tom, že priaznivci liberálnych myšlienok agresívne vnucujú svoj názor väčšine.