SLOBODNÉMU CESTOVANIU PO EURÓPSKEJ ÚNII JE KONIEC

Európska komisia navrhla, aby členské štáty EÚ zaviedli viac cestovných obmedzení v boji proti šíreniu nových variantov koronavírusu, no zabezpečili hladký pohyb tovaru a pracovníkov naprieč hranicami. Slobodné cestovanie po Schengene, na aké sme boli ešte donedávna zvyknutí, je už minulosťou.

Foto SITA/AP
Dátum 26.01.2021

Európska komisia (EK) v pondelok navrhla, aby členské štáty Európskej únie (EÚ) zaviedli viac cestovných obmedzení v boji proti šíreniu nových variantov koronavírusu, no zabezpečili hladký pohyb tovaru a pracovníkov naprieč hranicami. EK vyzvala krajiny, aby posilnili testovanie a karanténne opatrenia pre cestujúcich v čase, keď v eurobloku panujú obavy súvisiace s výrobou a dodávkou vakcín proti ochoreniu COVID-19 i s možným preplnením nemocníc pacientmi, ktorých infikovali prenosnejšie varianty vírusu.

„Štart vakcinačnej kampane v EÚ spustil začiatok konca pandémie. V rovnakom čase sa objavili nové, prenosnejšie varianty vírusu. V súčasnosti je v mnohých členských štátoch veľmi vysoký počet nových infekcií. A tiež je tu naliehavá potreba znížiť riziko infekcií súvisiacich s cestovaním pre zmiernenie záťaže na preťažené systémy zdravotnej starostlivosti,” vyjadril sa eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Medzi novými opatreniami, ktoré musia najprv členské štáty schváliť, je napríklad tmavočervená farba na pandemickej mape EÚ. Farba podľa Reyndersa zvýrazňuje oblasti, kde miera nových potvrdených prípadov za uplynulých 14 dní predstavuje 500 a viac na 100-tisíc obyvateľov. Ak by táto farba na mape bola už teraz, 10 až 20 krajín by ju na svojom území, úplne alebo z časti, už malo, skonštatoval eurokomisár.

EK „dôrazne neodporúča” cestovanie, ktoré nie je nevyhnutné. Podľa Reyndersa komisia považuje za nevyhnutné, aby sa ľudia, ktorých cestovanie je nevyhnutné a prichádzajú z tmavočervených zón, nechali pred odchodom testovať a podstúpili karanténu, „pokiaľ tieto opatrenia nebudú mať neprimeraný dopad na výkon ich základných úloh”. „Navrhujeme prísnejšie opatrenia pre tmavočervené oblasti, pretože musíme uznať vysokú úroveň prípadov," doplnil a upozornil, že uzatvorenie hraníc nepomôže, no spoločné opatrenia áno.

Komisia tiež navrhla, aby cestujúci prichádzajúci z krajín mimo EÚ povinne absolvovali testovanie na koronavírus, a to pred odchodom aj po príchode, povinne šli do karantény na maximálne 14 dní a odovzdali dáta na trasovanie kontaktov. Obyvatelia EÚ by sa zase podľa EK po príchode z krajiny, kde zaznamenali nový variant, mali nechať otestovať a tiež by mohli čeliť ďalším obmedzeniam.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.