SLOTA JE OPÄŤ NA SÚDE

Najvyšší súd SR vrátil korupčnú kauzu exšéfa SNS a bývalého primátora Žiliny Jána Slotu späť na Špecializovaný trestný súd. TASR to potvrdila hovorkyňa odvolacieho súdu Alexandra Važanová. Exšéf národniarov dostal pôvodne štvorročnú podmienku za zasahovanie do nezávislosti súdu. Najvyšší súd zrušil prvostupňový rozsudok na neverejnom zasadnutí ešte 9. novembra 2023.

Foto SITA/MICHAL BURZA
Dátum 09.01.2024

Najvyšší súd (NS) SR vrátil korupčnú kauzu exšéfa SNS a bývalého primátora Žiliny Jána Slotu späť na Špecializovaný trestný súd (ŠTS). TASR to potvrdila hovorkyňa odvolacieho súdu Alexandra Važanová. Exšéf národniarov dostal pôvodne štvorročnú podmienku za zasahovanie do nezávislosti súdu. Najvyšší súd zrušil prvostupňový rozsudok na neverejnom zasadnutí ešte 9. novembra 2023.

"Na podklade odvolaní obžalovaného a prokurátora proti rozsudku ŠTS z 9. júna 2023 zrušil napadnutý rozsudok v celom rozsahu a vec vrátil súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prejednal a rozhodol," priblížila hovorkyňa pre TASR. ŠTS sa podľa odvolacieho súdu nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre jeho rozhodnutie a zároveň dospel k záverom, ktoré nie sú logicky odôvodnené.

"Skutkové zistenia uvedené v napadnutom rozsudku sú podľa názoru Najvyššieho súdu neúplné a existujú pochybnosti o správnosti skutkových zistení vo výroku o vine, na ktorých objasnenie treba dôkazy opakovať, respektíve vykonať aj ďalšie dôkazy," doplnila. Prvostupňový súd vlani v júni odsúdil Jána S. na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou v trvaní štyroch rokov za zasahovanie do nezávislosti súdu.

Korupčnú trestnú činnosť sa podľa sudcu ŠTS nepodarilo preukázať. Keďže odvolací súd tento rozsudok zrušil a prípad vrátil prvostupňovému súdu, samosudca banskobystrického pracoviska ŠTS nariadil termín hlavného pojednávania na 7. marca. Obžaloba bola podaná pre účastníctvo na zločine prijímania úplatku formou pomoci.

Ján S. mal podľa obžaloby na žilinskom krajskom súde vybavovať miernejší trest pre muža, ktorý bol prvostupňovým súdom odsúdený na nepodmienečný trest. U exsudcu Pavla Polku mal mužovi v odvolacom konaní vybaviť zmiernenie trestu na podmienku. Ján S. trvá na svojej nevine. Obžalobu už skôr označil za účelovú, nedôvodnú a postavenú na nezákonne získaných dôkazoch.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.