SLOVÁCI BUDÚ NOSIŤ VAKCINAČNÝ PREUKAZ

Slovensko má podľa ministerstva zdravotníctva nakontrahovaných 18 miliónov vakcín, celé Slovensko by malo byť preočkované do troch mesiacov. Krčméry: Očkovanie je definitívne riešenie, ale nedá sa za mesiac zaočkovať päť miliónov ľudí, to je technicky nemožné.

Foto TASR/DANO VESELSKÝ
Dátum 27.12.2020

Slovensko má podľa ministerstva zdravotníctva nakontrahovaných 18 miliónov vakcín, pričom v pláne je v priebehu troch mesiacov preočkovať celé Slovensko. Očkovanie bude bezplatné a zatiaľ dobrovoľné. Prvá vakcína na ochorenie COVID-19 prišla na Slovensko 26. decembra a prvým zaočkovaným Slovákom sa stal profesor Vladimír Krčméry v nitrianskej nemocnici, ktorý sa dal do služieb Matovičovej vlády. Prezidentka Zuzana Čaputová dostala vakcínu proti ochoreniu Covid-19 v bratislavskej univerzitnej nemocnici v Ružinove a pred očkovaním uviedla, že dôverovala odbornosti a považuje vakcínu za najlepšiu cestu, ako sa z ťažkej situácie, spôsobenej pandémiou COVID-19, dostať von. Pri tejto príležitosti poďakovala Európskej únii za to, že na Slovensku máme vakcínu.

V takzvanej pilotnej fáze pôjde o 10-tisíc vakcín pre 5-tisíc obyvateľov, keďže očkovanie bude dvojfázové. Potrebná miera preočkovania je podľa poradcu premiéra Pavla Jarčušku na úrovni 70 percent. S vakcináciou sa pokračuje v nemocniciach v Nitre, Bratislave, Banskej Bystrici aj Košiciach. Medzi prvými zaočkovali v košickej univerzitnej nemocnici aj bývalého prezidenta Rudolfa Schustera. Slovensko sa spolu s Maďarskom stali prvými krajinami v rámci EÚ, ktoré spustili očkovanie 26. decembra. 

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

Slovenský profesor Krčméry tvrdí, že sa zatiaľ neprejavili žiadne vedľajšie účinky a preto nie je dôvod nedôverovať vakcínam, ktorými sa na území EÚ začalo očkovanie. Krčméry hovorí, že „musíme zaočkovať všetkých občanov schengenu, ak chceme naďalej voľne cestovať. Ak chceme mať pokoj s covidom aspoň na rok, tak musí byť očkovanie povinné, tak ako je to v prípade osýpok, rubeoly, tetanu, záškrtu, lebo všetci vedia, že sú to strašné choroby“. Zároveň by nebol rád, aby sa inak pristupovalo k ochoreniu COVID-19, čo je podľa neho tiež strašná choroba.

 

Minister Marek Krajčí potvrdil, že sa s ruskou vakcínou s názvom Sputnik V. v našej krajine aktuálne nepočíta.  Zároveň potvrdil, že občania budú nosiť očkovací preukaz. Infektológ Vladimír Krčméry však tvrdí, že by sa nemal problém zaočkovať ani ruským Sputnikom. „Mám svoj vek a z tých desiatich vakcín, ktoré mám v sebe napichaných, je šesť sovietskych. Znakom toho, že mi neublížili, je to, že tu dnes sedíme,“ vyhlásil Krčméry. 

Obmedzená voľnosť pohybu

Slovenská republika prijala stratégiu očkovania proti koronavírusu už 11. decembra. Očkovať sa budú len ľudia nad 18 rokov a vakcinácia prebehne v štyroch vlnách. Bežná populácia by sa mala k vakcíne dostať v marci, pretože na prvej vlne sa zúčastnia len zdravotníci, domovy sociálnych služieb, policajti či vojaci. V druhej budú zaočkovaní ľudia nad 65 rokov a chronicky chorí. Do tretej vlny spadajú osoby z marginalizovaných rómskych komunít, bezdomovci, azylanti, učitelia. A počas štvrtej vlny prídu na rad ostatní záujemcovia nad 18 rokov. Každý zaočkovaný človek dostane očkovací preukaz, v ktorom budú zaznamenané údaje o vakcinácii, potvrdil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Spojené kráľovstvo sa stalo jednou z prvých krajín, ktorá začala s masívnym očkovaním, a očkovací pas sa tam stal už realitou. Práve tento dokument ľuďom v budúcnosti zabezpečí voľnejší pohyb. Preukaz bude mať veľkosť kreditnej karty a budú v ňom zaznamenané všetky dôležité informácie o očkovaní. Bude niesť údaje o type vakcíny, várke a dátum, kedy bola do tela vpichnutá. A presne v tomto štýle pracuje aj EÚ, ktorá bude vakcinačný pas vyžadovať.

Európska únia na spoločnom vakcinačnom pase pracuje už dva roky a súčasná epidémia celý proces len urýchlila. Brusel vraj týmto spôsobom mieni motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať, pretože inak budú mať problém pri cestovaní. Poslanec NR SR Tomáš Taraba uviedol, že očkovanie musí byť dobrovoľné: „Nemôže niekto nútiť ľudí dať sa zaočkovať, presne tak ako ich nútili dať sa celoplošne testovať. Kto nešiel, musel ostať v nedobrovoľnej karanténe. Očkovanie nesmie vytvárať ľudí druhej kategórie.“

Diktát Bruselu

Poslankyňa Andrea Letanovská (Za ľudí) podporuje očkovanie a považuje očkovací preukaz za úplne legitímnu vec. Predpokladá, že bez covid pasu sa cestovať nebude dať, pretože napríklad letecké spoločnosti ho budú vyžadovať. Rozhodovať o tomto dokumente nebude len Slovenská republika, bude to jednoducho nariadenie EÚ. Nakoniec, už niekoľko štátov sa vyjadrilo, že na svoje územie nevpustia osoby bez očkovania.

Pas by mal fungovať podobne ako medzinárodný očkovací preukaz, ktorý v niektorých krajinách vyžadujú už aj dnes. Bývalý český minister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula v rozhovore pre Mladú frontu DNES naznačil, ako by mohol fungovať: „Ak budete cestovať do zahraničia, na hraniciach môžu vyžadovať preukaz, kde skontrolujú, či bol občan zaočkovaný. Ak áno, môže ísť kamkoľvek a nemusí nikomu dokazovať, či bol alebo nebol testovaný. Zároveň bude môcť chodiť bez rúška a využívať všetky výhody očkovania.“

Plány na zriadenie covid pasu mal už na jar 2020 chorvátsky minister turistiky Gari Cappelli, aby mohli ľudia cestovať naprieč celou EÚ, no nakoniec sa detaily jeho plánov na verejnosť nikdy nedostali. Zrejme preto, že Európska komisia má jasno o spoločnom očkovacom preukaze už od roku 2018. Konkrétne práce na príprave preukazu sa začali už v roku 2019 a v roku 2022 sa očakáva návrh spoločného očkovacieho dokumentu.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.