SLOVÁCI PRESTÁVAJÚ VERIŤ MATOVIČOVÝM OPATRENIAM

S pribúdajúcim časom od vypuknutia epidémie na Slovensku tiež podľa prieskumov klesá dôvera vo všetky vládne, verejné, ale aj vedecké inštitúcie.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 17.10.2020

BRATISLAVA 17. októbra (SITA/extraplus.sk) - Spokojnosť verejnosti s postupom vlády pri zvládaní pandémie koronavírusu od apríla kontinuálne klesá. Vyplýva to z prieskumov robených v rámci projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, zameraného na zisťovanie postojov obyvateľov na Slovensku od začiatku karanténnych opatrení v marci tohto roku. Kým ešte v apríli bolo podľa prieskumu s postupom vlády spokojných 53,4 percenta opýtaných, v septembri to bolo 29,9 percenta. „Respondenti, ktorí pozitívne hodnotia kroky vlády, zároveň viac dodržujú opatrenia – vo väčšej miere nosia rúška a obmedzili spoločenský kontakt,” konštatujú organizátori projektu.

V rámci projektu sa organizátori tiež zaujímali o to, ako je verejnosť spokojná s komunikáciou vlády o prijatých opatreniach. „Iba necelá tretina (28,7 percenta) opýtaných vyjadrila spokojnosť s tým, ako vláda a vládne inštitúcie komunikujú prijímanie opatrení v súvislosti s epidémiou koronavírusu. Z názorov respondentov tiež zaznievajú málo čitateľné aktivity samospráv. Až 44 percent opýtaných sa nevedelo prikloniť k názoru, či sú spokojní alebo nespokojní s aktivitami samosprávy,” konštatujú organizátori.

S pribúdajúcim časom od vypuknutia epidémie na Slovensku tiež podľa prieskumov klesá dôvera vo všetky vládne, verejné, ale aj vedecké inštitúcie. „Respondenti sa na škále 0 – 10 mali prikloniť k názoru či vláde alebo iným inštitúciám vôbec nedôverujú (0) alebo im úplne dôverujú (10).K názoru, že vláde dôverujú alebo skôr dôverujú, a teda označili možnosti 10, 9, 8, 7 alebo 6, sa v apríli priklonilo 56,3 percenta opýtaných, no v septembri iba 28 percent. Odborné poradné orgány vlády pre riešenie pandémie (ústredný krízový štáb/pandemická komisia) zaznamenali v tomto ukazovateli pokles z 70,3 percenta na 35,6 percenta a zdravotníctvo zo 79,3 percenta na 46,4 percenta,” konštatujú zistenia organizátori. Prepad podľa prieskumov zažili aj vedecké inštitúcie, ktorým v apríli dôverovalo 72,4 percenta ľudí, zatiaľ čo v septembri iba 43,4 percenta opýtaných. Najmenší rozdiel zaznamenala podľa prieskumov prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorej v apríli dôverovalo 59,9 percenta opýtaných a v septembri 45,6 percenta.

Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť Mnforce a komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Vykonávané boli v marci, apríli, máji a septembri tohto roku.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.