SLOVÁCI SA MÔŽU V NORMÁLNOM POČTE STRETNÚŤ UŽ JEDINE NA POHREBE

Svadby, oslavy, večierky a iné podobné podujatia, ako aj podujatia v prevádzkach verejného stravovania sú považované za vysoko rizikové aktivity, preto budú od pondelka zakázané vo všetkých okresoch v režimoch OTP a Základ. 

Foto SITA/Jana Birošová
Dátum 19.11.2021

Obmedzenia počtu ľudí na hromadných podujatiach sa týkajú aj zaočkovaných. Kapacitné obmedzenia sa nevzťahujú jedine na pohreby. Vyplýva to z nových vyhlášok, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Vyhlášky nadväzujú na dočasnú verziu COVID automatu, ktorú vo štvrtok schválila vláda. Účinné budú od pondelka 22. novembra 2021, pričom upravujú činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Na účely vyhlášky sa pod pojmom hromadné podujatie rozumie i sezónny ambulantný predaj, teda napríklad aj vianočné trhy. Musia sa teda riadiť podmienkami pre hromadné podujatia podľa farby okresu. Pre organizátorov hromadných podujatí platí, že nesmú kombinovať režimy v rámci jedného podujatia. Organizátor teda musí zvoliť režim vstupu na podujatie, viditeľne ho označiť pri vstupe a zabezpečiť vstup a pobyt na podujatí len účastníkom v režime podujatia. Musí byť tiež v každej chvíli schopný preukázať počet osôb aktuálne sa zúčastňujúcich hromadného podujatia. Ďalej platí aj povinnosť mať riadne prekryté dýchacie cesty. Ak sa podujatie koná v exteriéri, organizátor ho musí ohradiť a vyznačiť jeho vstup a výstup.

ČÍTAJTE TIEŽ: POLÍCIA SR: POČAS LOCKDOWNU BUDEME KONTROLOVAŤ NEZAOČKOVANÝCH, LEBO ONI NAJVIAC ŠÍRIA VÍRUS

V červených, bordových aj čiernych okresoch je organizátor povinný uchovávať zoznam a kontakty na účastníkov 14 dní po skončení podujatia, po 14 dňoch je povinný ich zničiť. V režime OP sa podujatia v červenom okrese môže zúčastniť maximálne 200 osôb, v bordovom 100 osôb a v čiernom maximálne 50 osôb. Príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) treba podujatie vždy riadne ohlásiť. V ostatných režimoch platia aktuálne pre všetky okresy rovnaké pravidlá. Hromadného podujatia sa v režime OTP môže zúčastniť maximálne šesť osôb a v režime Základ sú tieto podujatia zakázané.

Svadby, oslavy, večierky a iné podobné podujatia, ako aj podujatia v prevádzkach verejného stravovania sú považované za vysoko rizikové aktivity, preto budú od pondelka zakázané vo všetkých okresoch v režimoch OTP a Základ. V režime OP sa ich môže v červených a bordových okresoch zúčastniť maximálne 20 ľudí. Sobášu alebo krstu sa v režimoch OTP a Základ môže zúčastniť maximálne šesť osôb. V režime OP sa počty líšia podľa farby okresu. V červenom sa môže stretnúť do 200 ľudí, v bordovom do 100 a v čiernom do 50. Na pohreby sa kapacitné obmedzenia nevzťahujú.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.